Sonsuz aralıkta integral sınır koşullu lineer olmayan impulsive ve sınır değer problemlerinin pozitif çözümleri
Positive solutions of nonlinear impulsive boundary value problems with integral boundary conditions on an infinite interval
  1. Tez No: 830554
  2. Yazar: GAMZE İRKETİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez genel olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu ve tezle yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, gerekli olan tanımlar ve bazı teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, impulsive sınır değer probleminin en az bir ve en az iki pozitif çözümleri için varlık teoremleri ispatlanmıştır. Ayrıca sonuçların yararlılığını göstermek için bir örnek verilmiştir. Dördüncü bölümde ise tezin sonucu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis generally of consists four chapters. In the first section, information concerning the subject of the thesis and works which are related with this subject are shortly given. In the second section, necessary definitions and some theorems are given. In the third section, existence theorems are proved for at least one and at least two positive solutions of the impulsive boundary value problem. An example is also given to illustrate the usefulness of the results. In the fourth section, the result of the thesis is included.