Çağdaş resim sanatında karamsar yaklaşımlar
The pessimistic approaches of contemporary painting art
- Tez No: 830616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Resim tarihini ve birçok sanatçıyı yönlendiren karamsar yaklaşım birçok sanat akımında ve dönemin saygın sanatçılarının sanat eserlerinin ifade biçimini belirlemiştir. Bu durum aynı şekilde çağdaş resim sanatı içinde geçerlidir.1960'den 2022 tarihine kadar eserlerinde karamsar konular işleyen sanatçıların olduğu bilinmektedir. Yaşamış oldukları sıkıntılar, toplumsal ya da içsel olarak hissettikleri duyguları resimlerine aktarmışlardır. Bu araştırmada 1960'dan 2022'ye kadar eserleri incelenen sanatçıların karamsar yaklaşımın yorumlamalarıyla nasıl farklılık gösterdiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Karamsar yaklaşım sergileyen sanatçılar hüzün, aşk, nefret, korku, kaygı, kötü gelecek ve ruhani varlıklar gibi konuları ele almışlardır. Konu bağlamında literatür taraması yapılarak nitel araştırma yöntemi ile resimlerdeki kompozisyonlar ve arka planda yatan düşünce ve duygu ortaya konulmuştur. Eserlerinde karamsar yaklaşım görülen John Wentz, Jeff Christensen, Santiago Caruso, Felix Dolah, Jordi Diaz Alama, Ken Currie, Kibong Rhee, Mariusz Lewandowski, Zdzislaw Beksinski ve Donald Sultan'nın karamsar üç adet resimleri ile sınırlandırılmıştır. Karamsar yaklaşımı kimi zaman olumsuz duygular içeren konularla, kimi zaman figürlerinde ve portrelerindeki ifadelerle, kimi zamanda kullanmış oldukları dramatik korku verici, iç karartıcı mekân ve ruhani varlıklarla ele almışlardır. Karamsarlığı sinematik bir etkiyle ortaya koyan sanatçılar, bu etkiyi güçlendirmek için resimlerinde ölüm ve kötü gelecek temasını fazlasıyla kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
The pessimistic approach that guided the history of painting and many artists was followed in many art movements and determined the expression style of the works of art belonging to the respected artists of the period. It also applies to contemporary painting. It is known that there were artists who worked on pessimistic subjects in their works between 1960 and 2022. They reflected the troubles they experienced and the emotions they felt socially or internally in their paintings. This study aimed to reveal how the artists whose works between 1960-2022 differ in their interpretations of the pessimistic approach. Artists with a pessimistic approach focused on topics such as sadness, love, hatred, fear, anxiety, bad future and spiritual beings. After a literature review on the subject, the compositions in the paintings and the thought and emotions in the background were revealed with the qualitative research method. It is limited to three pessimistic paintings of John Wentz, Jeff Christensen, Santiago Caruso, Felix Dolah, Jordi Diaz Alama, Ken Currie, Kibong Rhee, Mariusz Lewandowski, Zdzislaw Beksinski and Donald Sultan, whose pessimistic approach is seen in their works. They approached the pessimistic approach sometimes with negative emotions, sometimes with the expressions in their figures and portraits, and sometimes with the dramatic, frightening, depressing places and spiritual beings they used. Artists, who reveal pessimism with a cinematic effect, have used the theme of death and bad future in their paintings to strengthen this effect.