Antalya'da bulunan takım ve bireysel branşlarda faaliyet gösteren sporcuların durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of general and state anxiety levels of athletes operating in team and individual branches in Antalya
- Tez No: 830666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezin amacı, takım ve bireysel branşlarda faaliyet gösteren sporcuların durumluk-sürekli kaygı seviyelerinde fark olup olmadığını belirlemektir. Araştırmada sporcuların durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin cinsiyet, yaş, spor yaşı, branş, millilik durumu, ailenin maddi durumu gibi değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu 2023 yılında Antalya ilinde bulunan ve ulaşılabilen 127 bireysel branş, 117 takım branşı ile uğraşan sporcular oluşturmuştur. Sporcuların 117'si kadın 127'si erkektir. Bu çalışmada 1970 yılında Spielberger, Luschene ve Gorsuch geliştirmiş, 1983'te ise geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları ve Türkçe'ye aktarılması Öner ve Le Compte tarafından yapılmış olan Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği'ne başvurulmuştur. Çalışma sonucuna göre, takım ve bireysel branşlarda faaliyet gösteren bireylerin durumluk ve sürekli kaygı seviyeleri cinsiyete, yaşa, spor yaşına, milli olma durumuna ve aile gelir seviyesine göre farklılık göstermemektedir. Takım branşlarıyla ilgilenen bireylerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri uğraştıkları spor kategorisine göre incelendiğinde yine spor kategorisine göre anlamlı bir fark görülememiştir. Bireysel spor branşlarıyla uğraşan bireylerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri spor kategorilerine göre incelendiğinde okçuluk, boks, muay thai sporlarıyla uğraşan sporcuların durumluk kaygıları atıcılıkla uğraşan sporculardan daha yüksek çıkmıştır. Sporcuların branş çeşitlerine göre durumluk-sürekli kaygı düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine whether there exists a difference in the state-trait anxiety levels of athletes engaged in team and individual sports. The study intended to examine whether the state and trait anxiety levels of athletes vary based on variables such as gender, age, duration in sport, type of sport, nationality status, and the financial situation of the family. The research sample comprised 127 athletes involved in individual sports and 117 in team sports located in Antalya in 2023. Out of these, 117 are female and 127 are male. This study employed the State and Trait Anxiety Scale developed by Spielberger, Luschene, and Gorsuch in 1970, which was later validated, tested for reliability, and translated into Turkish by Öner and Le Compte in 1983. According to the study's findings, the state and trait anxiety levels of individuals participating in both team and individual sports do not differ based on gender, age, duration in sport, nationality status, or family income level. Upon examining the state and trait anxiety levels of individuals engaged in team sports by the sport category, no significant difference was observed across these categories. However, when analyzing the state and trait anxiety levels of individuals in individual sports by their respective sports categories, it was found that athletes in archery, boxing, and muay thai exhibited higher state anxiety compared to those in shooting. No significant difference was observed in the state-trait anxiety levels of athletes based on the type of sport