Karboksimetilselülozun çözünürlüğünün artırılması
Increasing the solubility of carboxymethylcellulose
- Tez No: 83068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
KARBOKSİMETİLSELÜLOZUN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNÜN ARTIRILMASI ÖZET Suda çözünen bir selüloz eteri olan karboksimetilselülozun (CMC) çözünürlüğünü belirleyen en önemli özellikler substitusyon derecesi ve substitusyon dağılımının uniformluğudur. CMC üretimi, selülozun bir alkali çözeltiyle muamele edilmesiyle elde edilen alkali selülozun, eterleştirme reaktifi ile reaksiyonuna dayanmaktadır. Bir polialkol olan selülozun yapısındaki OH gruplarının molekül içinde veya moleküller arası hidrojen bağlan oluşturması nedeniyle selülozun doğrudan eterleştirilmesi mümkün değildir. Alkalileştirme kademesi selülozun oluşturduğu hidrojen bağlarının parçalanmasına ve yapının eterleşmeye uygun şekilde şişmesine neden olur. Ancak alkali selüloz üretiminde ve eterleştirme kademelerinde reaksiyon kanşımındaki sıvı miktarının az olması, reaktanlann selüloz yapısındaki uniform dağılımını engellemektedir. Su miktarının artırılması ise CMC'un fazla miktardaki su ile kısmen çözünüp, yapışkan, jelimsi bir kütle oluşmasına neden olduğundan mümkün değildir. Bu nedenle selülozun su ile ıslanarak şişmesini ve yapının gevşemesini kolaylaştıran bazı katkılar hem substitusyon derecesini artıracak, hem de daha uniform bir substitusyon dağılımı sağlayacaktır. Bu çalışmada, substitusyon derecesi 1 olan bir CMC elde etmek üzere reaksiyon kanşımındaki NaOH/Monoklorasetik asit/selüloz mol oram 1 olarak ayarlanmıştır. Selülozun alkalileştirilmesinden önce su ile ıslatılmasının kolaylaştınlması için kullanılan kimyasal maddeler CMC, etil alkol, izopropil alkol, dodesilhidrojen sülfat, boraks, yüksek molekül ağırlıklı anyonik, katyonik ve noniyonik polielektrolitlerdir. Deneyler sonucunda kullanılan katkılardan, CMC'un sudaki çözünürlüğünü artırmak açısından en etkili olanların etil alkol, izopropil alkol ve boraks olduğu belirlenmiştir. Bu katkıların çözünürlüğü artırmadaki etkilerinin, substitusyon derecesinin artmasından çok, substitusyon dağılımının uniformluğunun artmasına dayandığı belirlenmiştir. Alkalileştirmeden önce su ile ıslatma kademesinde bu katkıların ilave edilmesiyle, sadece su ile yapılan ıslatmaya göre yapının daha iyi gevşediği ve bu nedenle de substituentlerin daha uniform dağıldığı görülmektedir. Uniform subtituent dağılımı nedeniyle de, karboksimetilselülozun çözünürlüğü yaklaşık %78 değerinden etil alkol ile %92'ye, isopropil alkol ile %90'a ve boraks ile %88'e kadar arttınlmıştır. vıu
Özet (Çeviri)
INCREASING THE SOLUBILITY OF CARBOXYMETHYLCELLULOSE SUMMARY The solubility of carboxymethylcellulose is largely determined by both the degree of substitution and the uniformity of the substitution. CMC is generally produced by reacting a cellulosic material with an etherifying agent in the presence of an alkali. Direct etherification of cellulose is not possible because of the hydrogen bonds, which are formed in the cellulose molecule and between molecules. Treatment with an alkali breaks the hydrogen bonds and causes to swelling of the cellulose. Uniform distribution of the ingredients is difficult to obtain when only a small ratio of liquid to cellulose is utilized in the mixing step. However the quantity of water cannot be increased above certain limits, since the soluble ether formed by reaction immediately produces gummy mass. It is therefore the object of this study to improve the solution properties of CMC through uniform etherification of cellulose. Uniform etherification can be carried out from cellulose which has been swelled in the presence of some additives such as CMC, ethyl alcohol, isopropyl alcohol, borax, dodecyl hydrogen sulphate, high-molecular weight anionic, cationic, and nonionic polyelectrolytes. In all experiments NaOH/monochloracetic acid/cellulose molar ratio was adjusted as unity. The results showed that ethyl alcohol, isopropyl alcohol, and borax, when added before the treatment of cellulose with sodium hydroxide, effect overall improvement in solubility characteristics of CMC. When the water containing additives mentioned above were added to the cellulose before the treatment with sodium hydroxide, the swelling of cellulose was performed better than the swelling with only water. Therefore the etherification of cellulose occurs more uniformly. Because of uniform distribution of substituents, the solubility of product is increased from about 78%, to about 92% by ethyl alcohol, 90% by isopropyl alcohol, 88% by borax. IX