Automatic based framework by using PCA and deep learning for website phishing classification
Web sitesi kimlik avı sınıflandırması için PCA ve derin öğrenme kullanan otomatik tabanlı çerçeve
- Tez No: 830725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çevrimiçi kimlik hırsızlığının bir örneği kimlik avıdır. Kimlik avcıları, kurbanların finansal hesap bilgilerini ve kişisel dijital kimlik bilgilerini elde etmek için sosyal mühendislikten yararlanır. Sosyal mühendislik dolandırıcılığı, şüphelenmeyen kurbanları kandırarak finansal bilgiler isteyen sahte web sitelerini ziyaret etmelerini sağlamak için sahte e-postalar kullanır ve bu da aldatıcı oltalama saldırısı olarak tanımlanır. Derin öğrenme (DL) algoritmaları kimlik avı web sitelerini tespit etmeyi kolaylaştırmak, insan hatalarını azaltmak ve tespit sürelerini en aza indirmek için sürekli olarak gelişmektedir. Bu araştırmanın genel amacı, kimlik avı web sitelerinin tespit edilmesine yardımcı olacak yüksek doğruluk (Acc) elde etmektir. Bu çalışmada, web sitesinin doğal özelliklerini yakalamak ve web sitelerini kimlik avı veya kimlik avı olmayan olarak sınıflandırmak için yapay zeka (AI) dalları olan DL algoritmaları uygulanmıştır. Sonuçlar, önerilen CNN modelinin %97.28'luk en yüksek Acc'ye ulaştığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
An example of online identity theft is phishing. Phishers utilize social engineering to obtain victims' financial account information and personal digital identity information. Social engineering scams utilize phony emails to deceive unsuspecting victims into visiting bogus websites that ask for financial information and is called as deceptive phishing attack (PA). Deep learning (DL) algorithms are constantly improving, for making it simpler to identify phishing websites and reducing human errors and minimizing detection times. The overall objective of this research was to achieve high accuracy (Acc) that would aid in spotting phishing websites. DL algorithms, branches of artificial intelligence (AI) are applied in this work to capture the inherent characteristics of the website and classify websites as phishing or non-phishing. The results show that the proposed CNN model achieved the highest Acc of 97.28%.