The effect of height difference in seismic regulations in the seismic design of reinforced concrete tall buildings
Boy farkının etkisi sismikte sismik düzenlemeleriuzun betonarme tasarımı binalar
  1. Tez No: 830727
  2. Yazar: ABDULKHALEK KAIR ALLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, başlığında da belirtildiği gibi, yüksek binalar arasındaki farkları tartışacaktır. (yüksek binalar) ve normal yükseklikte olanlar. Karşılaştırmanın alanı şu kişiler arasında gerçekleştirilecektir: Yapıların tasarımını ve kullanım alanını etkileyen çeşitli hususlar şunlardır: Bu iki tipin yanal yüklere tepkisi, draftlar, yanal oturmalar, miktarlar oluşan yükler, ihtiyaç duyulan betonarme vb. Örnek olarak 5 katlı bina (Normal yükseklikteki prototip için varsayılacak, 20 katlı bir bina ise Yüksek katlı bir bina örneği. Adil bir karşılaştırma yapmak için doğru verileri toplayın ve gerçeğe ulaşın Bilgiye göre, her iki çalışma durumu için aynı çalışma düzlemi seçilecektir. Dev teknolojilerin geliştirilmesi çabaların azaltılmasına ve tasarımcılara yardımcı olmasına katkıda bulunmuştur. Sorunları geçmiş on yıllara kıyasla çok daha kısa sürede çözmek. Yani simülasyonun numuneler ETABS 18.0.1 bilgisayar yazılımı üzerinde gerçekleştirilecektir. umarım öyle olur Faydalı ve değerli bir tez.
Özet (Çeviri)
This thesis as mentioned in its title, will discuss the different between the high-rise buildings (tall buildings) and the normal height ones. The domain of the comparing will be held among several aspects that affect the design and occupancy of the constructions such as: the response of these two types to the lateral loads, the drafts, the lateral settlements, the amount of loads occurs, the needed reinforced concrete and so on. As a sample, 5 floors building (will be assumed for the normal height prototype while a 20 floors building will be taken as a high rise building example. To have a fair comparison, collect correct data and get true information, the same working plane will be chosen for both cases of study. The huge development of the technologies has contributed to reduce the efforts and help the designers to solve the problems in no times comparing with the past decades. So, the simulation of the samples will be performed on a computer software which is ETABS 18.0.1. I hope it will be a useful and valuable thesis.