MEMS based ultrasonic gas sensor with universal sensing capability
MEMS tabanlı evrensel ölçüm kabiliyetine sahip ultrasonik gaz sensörü
  1. Tez No: 830728
  2. Yazar: DERİN ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gaz sensörleri can güvenliği, süreç denetimi ve hava kalitesi ölçümlerinde kilit bir teknolojidir. Günümüzde kullanılan sensör teknolojilerinin çoğu, belli bir gazı ölçmek için özel tasarlanmalıdır, örneğin kimyasal olarak aktif tabakalar veya belli gazları ölçebilen optik sensörler kullanılmaktadır. Bu sensörler esneklik pahasına çok iyi hassasiyet sağlamaktadır. Akustik sensörler ise daha düşük hassasiyette evrensel bir ölçüm tekniği vaat etmektedir. Bilinen bir oyukta rezonans kullanılarak ses hızı ölçülür ve gaz derişimi tahmin edilir. Bu çalışmada, MEMS tabanlı bir akustik gaz sensörü kavram kanıtlama aşamasında gösterilmektedir. Literatürdeki dikey oyuklara kıyasla daha az yer kaplayan yatay bir oyuk kullanılmıştır. Halihazırda var olan CMUT/PMUT teknolojisine nazaran çevirgeç olarak elektriksel olarak akort edilebilir ve düzlem içi titreşen rezonatörler tercih edilerek üretim sadeleştirilmiştir. Tasarlanan sensör özgün bir SOI-MEMS süreci kullanarak imal edilmiştir, akustik oyuk ise silisyumdan üretilmiştir. İşlev sırasında bir rezonatör oyuğu titreştirirken diğer rezonatör tepkiyi denetlemektedir. Rezonatörlerin akortmanı değiştirilirken frekans taraması yapılarak cihaz tepkisinin özellikleri saptanmıştır. Farklı rezonatör akortmanlarıyla alınan ölçümler üst üste yerleştirildiğinde oyuğun tepkisi görülebilmektedir. Oyuksuz yapılan testler ise parazitik etkilerin elenmesini sağlamaktadır. Cihazın uygunluğu hava içinde test edilmiştir. Literatürle ve dış ölçümlerle tutarlı bir şekilde havadaki ses hızı 342 m/s olarak ölçülmüştür. Kalite faktörünün de ölçülebilmesinin gaz karışımlarında hassasiyeti arttırabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gas sensors are a critical technology for life safety, process control, and most recently air quality measurements. Currently utilized gas sensing technologies need to be tailored to each specific gas, using either a chemically reactive substrate or an optical detector sensitive to certain gas types, providing very good selectivity at the expense of flexibility. In contrast, acoustic sensors promise a potentially universal method of gas sensing with lower selectivity, by measuring the speed of sound in a resonant cavity and inferring the gas content. In this work, a proof of concept for a MEMS based acoustic gas sensor is proposed. A horizontal cavity allows for a compact design, compared to vertical designs shown in the literature. Fabrication is simplified compared to existing CMUT/PMUT designs by using electrically tunable in-plane resonators as transducers. Fabrication of the designed sensor is carried out using an in-house developed SOI-MEMS process, while acoustic cavities are fabricated from silicon. During operation, one resonator excites the cavity while the other resonator measures the response. Frequency sweeps of the resonators while varying the tuning allows full characterization of device response. Overlaying sweeps at different tuning parameters reveals the cavity response, while testing with no cavity rules out parasitic effects. Both speed of sound and quality factor are observed, which can be used to improve selectivity in gas mixtures. The proof of concept device is tested in ambient air, measuring the speed of sound in air as 342 m/s, consistent with the literature and with external measurements.