Farklı özelliklerdeki pencerelerin bina enerji performansı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of the windows with different properties on building energy performance
- Tez No: 830729
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KAŞKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında; her bir katında 4 daire bulunan ve bodrum kata sahip 6 katlı konut tipi bir bina referans alınarak, farklı pencere tipleri için bina enerji simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Enerji simülasyonu, Kayseri ve Osmaniye şartları için 22 farklı termofiziksel özelliğe sahip pencere camı kullanılarak sağlanmıştır. Her bir pencere camı için belirlenen ısı transfer katsayısı (U), güneş ısısı geçirgenlik katsayısı (GIKK) ve gün ışığı geçirgenlik katsayısı (GIGK) değerleri simülasyon öncesi analiz programına ayrı ayrı girilmiştir. Enerji simülasyonunu gerçekleştirmek için EnergyPlus bina enerji simülasyon programı kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde her iki il için bina ısıl ve bina toplam enerji ihtiyacının en yüksek olduğu 2 cam tipi belirlendi. Daha sonra belirlenen cam tipleri için pencere duvar oranı (PDO) 0.2 ve 0.8 arasında değiştirildi ve binanın enerji tüketimi üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre U, GIKK ve GIGK değerlerine bağlı olarak her iki iklim tipi için en ideal cam tipleri belirlenmelidir. Ayrıca PDO değerleri arttıkça her il için binanın yıllık enerji tüketim değerlerinde azalma olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; building energy simulation was carried out by concerning different types of glazing options for a residental building. The building consists of six stories including basement and it has four apartments on each floor. 22 glazing options were considered with different thermo-physical properties under the climate conditions of Kayseri and Osmaniye provinces. Heat transfer coefficient (U), solar heat gain coefficient (SHGC) and visible transmittance (VT) vere considered as input parameteres. EnergyPlus building energy simulation program was used in energy calculations. At the first phase of the study, 2 glazing types were determined among 22 types that caused the highest thermal and overall energy consumption for both provinces. Then, window to wall ratio (WWR) was varied between 0.2 and 0.8 for previously determined glazing types and their effects on building total energy consumption were investigated. According to the results of the study, ideal glass types should be determined for each climate type, depending on the U, GIKK and GIGK values. In addition, it has been determined that there is no decrease in the annual total energy consumption of the building for each province as the WWR values increase.