Bursa-Yenişehir bölgesindeki toprakların bazı fiziksel kimyasal ve mühendislik özellikleri ile fasülye (Phaseolus vulgaris) bitkisi arasındaki ilişkiler
Relationships between bean (Phaseolus vulgaris) plant and some physical, chemical and engineering properties of Bursa-Yenişehir region soils
  1. Tez No: 830738
  2. Yazar: GÜZİN ERGENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ONGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın materyalini Bursa Yenişehir Ovasının 20 farklı yerinden alınan toprak ve fasulye bitkisi yaprak örnekleri oluşturmaktadır. Toprak örneklerinde strüktür stabilite indeksi, atterberg limitleri, hacim ağırlık ve porozite belirlenmiştir. Yaprak örneklerinde ise bitki besin elementleri saptanmıştır. Çalışmada strüktür stabilite indeksi ile bitki Fe içeriği arasında (-0,475*) negatif ilişkiye benzer şekilde hacim ağırlık ile bitki Ca –(0,503*) ve Mg (-0,451*) içerikleri arasında da negatif ilişki gözlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulardan biri de likit limit ile bitki P (0,466*) içeriği arasındaki pozitif ilişkidir. Hidrometrik bünye analizine göre topraklarda kil fraksiyonu genellikle az bulunmakla birlikte yüksek plastiklik özelliği görülmüştür. Kil fraksiyonunu az ama etkisinin fazla olması tabakaları genişleyen kil minerallerinin varlığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The material of this study consists of soil and bean plant leaf samples taken from 20 different parts of Bursa Yenişehir Plain. The structural stability index, atterberg limits, volume weight and porosity were determined in the soil samples. Plant nutrients were determined in leaf samples. Similar to the negative relationship between the structure stability index and the plant Fe content (-0.475*), a negative relationship was also observed between the volume weight and the plant Ca-(0.503*) and Mg (-0.451*) contents. One of the findings obtained from the study is the positive relationship between the liquid limit and the plant P (0.466*) content. According to the hydrometric structure analysis, although the clay fraction is generally low in the soils, high plasticity is observed. The fact that the clay fraction is low but the effect is high suggests the presence of expanded clay minerals.