Gerilim izlenimleri akım fark kuvvetlendiricisi (CDBA) ve uygulamaları
Current differencing buffered amplifier (CDBA) and its application
- Tez No: 83074
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
GERİLİM İZLEMELİ AKIM FARK KUVVETLENDİRİCİSİ (CDBA) VE UYGULAMALARI ÖZET Temel yapı taşlarını oluşturmak ve ikinci dereceden filtreleri gerçekleştirmek amacıyla bu çalışmada CDBA ile gösterilen son zamanlarda önerilen bir aktif eleman tanıtılmıştır. Birinci bölümde, klasik filtre devrelerinden ayrık aktif konfigürasyonlardan tam entegre tek çip sürekli-zaman filtrelerine gelişimi kısaca açıklanmıştır. ikinci bölümde aşağıda simbolü görülen p, n, w, ve z ile ifade edilen, topraklanmış dört-kapılı devre olarak CDBA tanıtılmıştır. o+Vw o+V, CDBA Simbolü Dört kapı çıkışırım, uygun gelen girişler cinsinden verildiği bir hibrid manisiyle terminal karakteristikleri biçiminde gösterilebilir. Yukarıdaki eşitlikte alam ve gerilimler s-domenindedir. Ayrıca, CDBA aktif elemanı ve CDBA'nın bağımlı kaynaklı eşdeğer devresi verilmiştir. Aynı zamanda, piyasada bulunan akım geribeslemeli kuvvetlendiriciyi, yani CFA yada AD844'ü kullanarak CDBA gerçekleştirilmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, gerilim ve akım modundaki CDBA-temelli kuvvetlendiriciler verilmiştir. CDBA kullanarak Integral alıcı, türev alıcı, endüktans devresi, FDNR devresi, ve negatif direnç devresi gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölümde, CDBA'nın idealsizlik etkileri tartışılmıştır. İlgili denklemler hesaplamalara katılmak üzere belirtilmiştir. Beşinci bölümde, CDBA kullanarak durum değişkeni blok diagramıyla ikinci dereceden filtre tasannu sunulmuştur. Buna ek olarak, MOS dirençleri içeren CDBA-temelli ikinci dereceden filtre tasannu da verilmiştir. Son olarak CDBA elemanının aktif MOSFET-C filtre tasanmında elverişli olduğu gösterilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
CURRENT DIFFERENCING BUFFERED AMPLIFIER (CDBA) AND ITS APPLICATIONS SUMMARY This thesis introduces recently proposed an active element, Current Differencing Buffered Amplifier (CDBA) in order to use in realisation of biquad filters as well as basic building blocks. In chapter one, the evaluation from the classical filter circuits, through discrete active configurations, to completely integrable single chip continuous time filters is explained shortly. In chapter two, the Current Differencing Buffered Amplifier (CDBA) is introduced as a grounded four-port network represented by the black box shown below with the four ports denoted by p, n, w, and z. Vp+0-H>- In p w CDBA Iw -*-o+V7 Symbol of CDBA The terminal characteristics can be represented best by a hybrid matrix giving the outputs of the four ports in terms of their corresponding inputs as It should be noted that all currents and voltages in the equation above are in s- domain. In addition, the active element CDBA and its equivalent circuit involving dependent sources are given. An implementation of CDBA also is included using commercially available current feedback amplifier (CFA), AD844. In chapter three, CDBA-based amplifiers in both voltage and current mode are explained! Using CDBAs the realisations of other basic building blocks as integrator, differentiator, inductor simulator, gyrator and negative resistance generator are also described.In chapter four, the effects of the non-ideality of CDBA are studied and related equations are given so as to take their effects into account. In chapter five, the realisation of biquad filters using CDBA is presented based on state variable block diagram. Moreover, the realisation of CDBA-based biquad filters using MOS resistors is presented. It is shown that the active element CDBA is suitable to realise active MOSFET-C filters, i.e., it is suitable to develop controllable fully integrated continuous-time filters. XI