Kapalı mekanlarda insan ve çevresi
Man and his environment in the closed places
  1. Tez No: 73576
  2. Yazar: CEMALETTİN GÖRGÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Giriş kısmında raporda işlenecek konular ana başlıklarıyla verilerek kapalı mekânın bir tanımlaması yapılmış, izlenecek yol ve yöntem ile sonuçta ulaşılmak istenen hedef belirlenmeye ça lışılmıştır. Resim sanatı tarihinde“kapalı mekânlarda insan ve çevresi”konusu farklı dönemlerde, farklı sanatçılar ile üslup ve akımlar da ele alınmıştır. Rönesanstan önceki dönemlerde resim daha çok dinsel ko nular ağırlıkta olmak üzere fresk ve mozaik gibi tekniklerle ya pılmıştır. Rönesansla birlikte resim sanatında büyük gelişmeler olmuş; insan çevresi ve mekân ön plana çıkmıştır. Gözler ya şanan gerçek dünyaya çevrilmiş, mekân içinde insan ve günlük yaşantı gibi konular canlandırılarak resme hacim, gölge-ışık ve perspektif girmiştir. Bu gelişmelere örnek olarak Jan Van Eyck, Leonardo da Vinci ile Tiziano birer yapıtıyla örnek olarak ve rilmiştir. XVII. y.y. başlarında beliren Maniyerist sanatta genel özel likleriyle (eserlerdeki abartmalar, deformasyon, şiddetli ifadeler, ümitsizlik, huzursuzluk, gerilim, din ve din dışı konular gibi) iş lenmiş ve El Greco bir eseriyle örneklenmiştir. XVII. ve XVIII. y.y. arasındaki Barok dönemde resim sanatı bütün Avrupa ülkelerinde değişik uygulamalar göstermiştir. Barok döneme Vermeer ve Rembrandt bir eseriyle örnek olarak verilmiştir. Sanayii ve teknolojinin gelişmesiyle başlayan uzmanlaşma, iş bölümü ve burjuva sınıfının etkin bir güç elde etmeye baş laması: yeni fikir ve anlayışların ön plana çıkmasını sağlamıştır. Fotoğrafın bulunuşuyla resim sanatında yeni bir dönem baş lamıştır. Bu sanat göz duyarlılığına ve anlık izlenime dayanan empresyonizmdir. İnsan ve çevresini kapalı mekânda ele alan ve Neo emperyonistlerden olan Lautrec,“Moulin Rouge'da”adlı ya pıtıyla örneklenmiştir.Resim sanatında Kübizmle gerçek bir devrim yaşanmış, resme dördüncü (zaman) boyutu getirilmiştir. Kübizm iki ayrı dönem yaşayan ve en güçlü temsilcisi olan Picasso ile ör neklendirilmiştir. Daha sonra Fovizm'in genel özellikleri açık lanarak Matisse bir eseriyle örnek olarak verilmiştir. Beckmann ve Ekpresyonistlerden Kirchner birer yapıtıyla örneklenerek, genel özellikleriyle açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci dünya savaşından sonraki dönemden de Bacon ve pop sanatçılardan Hamilton birer eseriyle incelenmiştir. II. Bölümde mekân, insan ve çevre kavramsal olarak ir delenmeye çalışılmıştır. Kapalı mekânın insan yaşamındaki öne mine değinilerek, insanın yaşamını korumak için duyduğu ge reksinim sonucu oluştuğu vurgulanmıştır. Yaşam içinde daha sonra başka işlevler kazanarak gelişme göstermesine de ğinilmiştir. İnsanın mekânı özümleyişi ve değerlendirişine de ğinilmiştir. III. Bölümde, mekân ve insan konusu; insanların mekânlar, mekânların insanlar üzerine etkisi de toplumsal çevre ve gelişmeyle ilişkilendirilmiştir. İnsanların mekânları belirlemesinde ideolojik, etik, dinsel ve ekonomik gibi ne denlerin önemine değinilmiş, toplumsal sınıfların yapısına göre verilmeye çalışılmıştır. IV. Bölümde resimlerin incelenmesine çalışılmış, kavramsal olarak ele alınan olgular uygulamaya dönüştürülerek plastik bir dil oluşturulmaya çalışılmıştır. Tuval üzerine yağlı boya ile resme dönüştürülen çalışmalarda çevreden edinilen izlenimler dışa vurumcu ve renkçi bir anlayışla verilmeye çalışılmıştır. Sonuçta, bu çalışmada elde edilen veriler bir araya top lanılmış ve resim sanatının, insanın doğal ve toplumsal çev resiyle ilişkisini belirlemede ve bağ kurmada bir araç olduğu vurgulanmıştır. Plastik öğeler ise bu ilişkiyi kurmada ya rarlanılan olanaklar olarak belirlenmiştir. İnsanın yaşamı, yani pratiği sonucunda plastik öğelerle yeni bir gerçeklik durumu oluşturulmuş, bu oluşumda diyalektik bir sürecin bitiminde ol duğu vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY In the introduction part, it is tried to determine the way and the method which will be followed and the objective which is desired to reach eventually by giving the subject which will be reviewed in the report with their main titles, the closed place is defined The subject of“man and his environment in the closed places”had been handled in different ages, by different artists in method and trends before in the history of painting. In the ages Renaissance, the painting generally processing religious subjects and it had been made generally by the technigves of fresko, mosaic and book pictures. By showing great chanques and improvements together with Renaissance, man and his environment and place had been distinguished. The eyes had been directed to the real world which have been lived, bulk, shadow, light and perspective had entered to the painting by enlivening the subjects like man and daily life in the place. Jan Van Eyck and Tiziano and Leonardo da Vinci's one each creations were given as examples of these improvements. In the Maniyerist Art which had appeared at the begining of the XVII th. century, El Greco was set an example by his creation. In the Barok period between XVII and XVIII th. centuries, the painting had showed different implications in the whole European countries. Vermeer and Rembrandt were given as an example of The Barok Age. by his creation. Becoming expert which had begun by improvement of industry and technology, division of labor and begining to have that new ideas and understandings had appeared on the foreground. A new age had begun in the painting by discovering of photograph. This art is impressionism which depends on sensitivity of eyes and instant impression. Lautrec, who handles man and his environment in closed places and whom is one of the neoimpressionists was set an example by his creation named as“Moulin Rouge'da.”iv A real revolution had been lived in The painting by Cubism and fourth (time) dimension had been brought to the painting, It had lived two seperate ages and was set an example by giving general features of Fovism. Expressionism was set an example with Kirchner's and beckmann's creation, by trying to give it's general features. In the age after World War 2, Bacon and Hamilton who was one of the popular artists, one each creations were reviewed. The place an environment had been begun to examine conceptually in 2nd. chapter. By stating the importance of the closed place in man's life, it was emphasized that it was formed from the result of requirement which he had been feeling to protect man's life. With in the life, later on it was stated that it's development by gaining other functions. It was touched upon that man's assimilating and evaluating the place. It had been tried to give his assimilation of man's closed place and environment, the objects which he had been related, in the result of relationship in vital effectiveness and practice, the worth and evaluation in the relationship with his requirements. In the 3th. chapter the subject of the place and man; the effects of men upon places, the effects of places upon men were related with social environment and developments. The importance of the reasans like ideological, ethnic, religious and economic while men had been determining the places it was tried to be given according to the structures of social classes. In 4th. chapter it was tried to review the paintings, it was studied to form a plastic language by transforming the facts which were handled conceptually to practice. The impressions obtained from the environment were tried to give by a way of expressive and colorist in the works transformed to painting on the canvas by oil-painting. Consequently the datas obtained in this study had been collected and it had been emphasized that the painting was a means to determine and relate man's relation with his natural and social environment. As for the plastic elements and members had been determined as the possibilities made use of astablishing this relation. At the end of man's life i.e. his practice, a new situation of reality had been formed by plastic elements and members, it had been tried to emphasize that this formation had become at the end of a dialectic duration.