E-öğrenme platformları için işbirlikli varlık yönetiminin gerçekleştirilmesi
Implementation of collaborative asset management for e-learning platforms
  1. Tez No: 830758
  2. Yazar: İLTER DİRİKOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OSMAN ÜNALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, E-öğrenme, öğrenmeyi sağlamak ve performansı artırmak sebebi ile çeşitli çözümler sunmak için elektronik cihazların ve İnternet teknolojilerinin kullanılmasıdır. Gün geçtikçe sayısı artan kuruluş, eğitim kurumu ve diğer kurumlar, öğrenme süreçlerini sağlamak ve yönetmek için öğrenme platformlarını kullanımına daha fazla ağırlık vermektedir. Öğrenme yönetim sistemi, farklı karmaşık seviyelere sahip çeşitli öğrenme platformlarını sunar. Bunların arasında en popüler açık kaynaklı öğrenme yönetim sistemleri eğitim kurumlarında kullanılmaktadır. Bu tezde, üniversitemizin de içinde yer aldığı Almanya, Avusturya, İspanya ve Türkiye'yi kapsayan“Connect4PLM: Avrupa Toplulukları Bünyesinde Ürün Yaşam Döngüsü Yönetiminde (PLM) Disiplinler Arası Yüksek Lisans Programı için E-Öğrenme İçeriği Oluşturma”projesi kapsamında, Türkiye'ye özel bir e-öğrenme içeriği PLM alanı oluşturulması ve bu kapsamda işbirlikli bir eğitim programı geliştirmeye yönelik bir çalışmanın gerekliliğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, e-learning is the use of electronic devices and Internet technologies to provide a variety of solutions to enable learning and improve performance. An increasing number of organizations, educational institutions and other institutions are putting more and more emphasis on the use of learning platforms to provide and manage learning processes. A learning management system offers a variety of learning platforms with different levels of complexity. Among them, the most popular open-source learning management systems are used in educational institutions. In this thesis, within the scope of the project“Connect4PLM: Creating E-Learning Content for an Interdisciplinary Master's Program in Product Lifecycle Management (PLM) within the European Communities”project, which includes Germany, Austria, Spain and Turkey, in which our university is also involved, the necessity of a study to create a special e-learning content PLM area for Turkey and to develop a collaborative training program in this context has been reached.