The effects of the use of learning management systems on writing motivation in an EFL context
Öğrenme yönetim sistemleri kullanmanın yabancı dil olarak İngilizce yazma motivasyonu üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 809497
  2. Yazar: HATİCE GÜL SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yabancı dil öğreniminde dört temel beceri vardır ve bunlar okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerileridir. Yazma öğrencilerin öğrendikleri dili yazılı olarak üretmesidir. Yazma becerisi için çeşitli tanımlar yapılmıştır. Zamel (1982) yazmayı anlamın yaratıldığı bir süreç olarak tanımlarken, Nunan (1989) yazmanın karışık ve bilişsel bir etkinlik olduğunu vurgular. Cumming'e (1998, 2001) göre ise yazma üç ayrı boyuttan oluşmaktadır. Bunlar yazılı bir metin, yazma süreci ve sosyal inşadır. Bu üç boyut, yazma becerisindeki yazma eylemini, öğrencilerin yazma sürecindeki uygulamalarını ve yazmanın sosyal yanını vurgulamaktadır. Yabancı dil olarak İngilizce öğrenme bağlamında, yazma edinilmesi gereken önemli bir beceridir ve önemli bir role sahiptir. Öncelikle, öğrenciler yazarak çeşitli mesajları iletebilir ve fikirlerini ifade edebilirler ve bu öğrencilerin gerçek hayatta ve akademik durumlarda başarılı bir şekilde iletişim kurmaları sağlar (Ismail, 2011). Ayrıca, öğrenciler sınıfta öğrendikleri kelime ve dil bilgisi yapılarını yazılarına aktararak aktif olarak çalışırlar (Bello, 1997) ve bu doğru dil kullanımına teşvik eder (Harmer, 2004). Yazma becerisi okuma, dinleme ve konuşma gibi diğer becerilere de yardımcı olur. İyi yazma becerisine sahip öğrenciler diğer becerilerde de iyi performans gösterebilirler (Huy, 2015). Son olarak, yazma becerisi öğrencilerin dil yeterliliğini vurgular ve öğrencilerin öğrenimi hakkında bilgi verir ki bu akademik başarı için büyük önem taşır. Yazma en zorlu becerilerden biri olarak kabul edilir ve bu yabancı dil olarak İngilizce öğrenme bağlamında öğrenciler için birçok soruna yol açmaktadır. Ayrıca, yazma sürecini etkileyen birçok çeşitli faktörler vardır ve bunlardan biri olan motivasyonun yazma üzerinde büyük etkisi vardır (Öztürk, 2014). Motivasyon, öğrencilerin herhangi bir aktiviteye katılma isteklerini ve öğrenmelerini etkilediği için dil öğrenme sürecinde kilit faktörlerden biri olarak kabul edilmiştir (Harmer, 2015). Öğrenciler, bir dili kendi ilgi alanları, ihtiyaçları, arzuları ve hedefleri için öğrendiklerinde içsel olarak motive olurlar. Bir dili sadece eğitim, kariyer, not veya bir ödül için öğrendiklerinde de dışsal olarak motive olurlar (Brown, 2001, 2007). Öğrencilerin içsel ve dışsal olarak motive olmasında birçok faktör rol oynar. Bu faktörlerin, yabancı dil öğrenmek için gösterilen çaba üzerinde büyük etkileri vardır (Ellis, 1997). Bazı araştırmalar İngilizce öğreniminde içsel motivasyonun dışsal motivasyona kıyasla daha etkili olduğunu savunurken (Ushioda, 2008), diğer araştırmalar ise dışsal motivasyonun daha uygun olduğunu belirtir. Fakat, motivasyonun her türü birbiriyle ilişki içerisindedir ve birbirlerini tamamlarlar (Ellis, 1997). Yani, dışsal motivasyon içsel motivasyona dönüşebilir. Örnek vermek gerekirse, bir iş bulma amacıyla İngilizce kursuna başvuran bir öğrenci öğrenme sürecini sevebilir ve kursu sona erse bile öğrenmeden zevk aldığı için İngilizce eğitimine devam edebilir. Bu da motivasyonun dinamik bir yapıya sahip olduğunu ve motivasyon seviyesinin yükselip alçalabileceğini gösterir (Ellis, 1997; Gass ve Selinker, 2008). Yazma motivasyonuna sahip öğrencilerin, yazmaya karşı olumlu tutumları vardır ve yazma sürecinde istekli, kontrollü ve kaygısız olurlar (Bruning ve Horn, 2000). Bu da yabancı dil olarak İngilizce öğreniminde, yazma motivasyonunun önemini vurgular. Ancak, yazma gibi zor ve karmaşık bir beceride öğrencilerin olumsuz duygular geliştirmesi ve yazmak istememesi kaçınılmazdır. Birçok çalışmaya göre de öğrencilerin yazma sürecinde yaşadıkları temel sorunlardan biri yazma motivasyonunun eksikliğidir. Türkiye geneline bakıldığında da, İngilizce öğrenenlerin ortak bir sorunu düşük motivasyondur (Türkmen, 2012) ve motivasyon eksikliği, yazma becerisini büyük oranda etkiler. Motivasyon eksikliği durumunda İngilizce sınıflarında birçok motive edici yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi teknoloji entegrasyonudur. Dil öğreniminde teknolojinin pozitif bir etkiye sahip olduğu ve destekleyici bir rol oynadığı bilinmektedir. Son teknolojik yenilikler ve çevrimiçi öğrenme uygulamalarının popülaritesi sayesinde, İngilizce öğreniminde çevrimiçi öğrenme platformları eğitimin en temel bileşenlerden biri haline gelmiştir. Öğretmenler teknolojiyi sınıflara dahil etmenin alternatif yollarını keşfettikçe, geleneksel öğrenme ortamlarından teknolojiyle bütünleştirilmiş öğrenme ortamlarına geçiş olmuştur ve bu da etkili bir şekilde kullanıldığında daha etkileşimli öğrenme ve daha yüksek motivasyon seviyeleri ile sonuçlanmıştır (McKeeman & Oviedo, 2014; Sherafati vd., 2020). Aynı şekilde yazma süreci de teknolojiden yarar sağlar. Birçok çalışma, teknoloji entegrasyonun yazmayı geliştirdiğini, öğrencilere birçok yazma fırsatı sunduğunu, katılımı attırdığını ve öğrencileri yazmaya motive ettiğini vurgular. Bu nedenle, Google Classroom, Moodle, Facebook, Twitter veya Blog gibi bir dizi çevrimiçi platformlar, daha motive edici öğrenimi sağlamak (Türkmen, 2012) ve etkinliklere katılımı artırmak için İngilizce sınıflarında önemli ölçüde kullanılmıştır (Wallace, 2014). Öğrenme yönetim sistemleri (ÖYS) de bu çevrimiçi platformlardan biridir. Öğrenme yönetim sistemleri öğrencilerin eğitim amaçlı kaynaklarla bağlantı kurmasına yardımcı olan yazılım uygulamaları veya web tabanlı platformlardır. Dersleri, müfredatı ve materyalleri yönetmenin yanı sıra öğretme ve öğrenme sürecini izlemek ve raporlamak için kullanılır (Oneto vd., 2009; Srichanyachon, 2014). ÖYS örnekleri arasında Moodle, Blackboard, Google Classroom, Sakai, Schoology ve WebCT bulunur. Her bir ÖYS'nin farklı ara yüzü ve bileşenleri vardır ama hepsi öğretmenlerin ve öğrencilerin duyuru, video, fotoğraf, ders materyali, ödev ve sınav gibi içerikler yayınlamasına ve ulaşmasına olanak tanıyan kullanıcı dostu ve pratik düzenlere sahiptirler. Diğer çevrimiçi öğrenme platformları gibi, ÖYS'ler öğrencilerin etkileşimde bulunmaları, iş birliği içinde çalışmaları, ürünlerini bir izleyici kitlesiyle paylaşmaları ve hedef dili pratik etmeleri için ideal araçlardır. Ayrıca, ÖYS platformları aracılığıyla öğrencilerin yazma motivasyonunu, doğruluğunu ve yazma becerilerini artırmak mümkün olabilir (Fonseca & Peralta, 2019; Purnawarman vd., 2016; Shams-Abadi vd., 2015; Topacio, 2018). Bu nedenle, Öğrenme Yönetim Sistemlerinin kullanımı ile İngilizce yazma motivasyonu arasındaki ilişkinin açığa çıkarılmasını gerekmektedir. Ancak, ÖYS'lerin özellikle Türkiye'deki yabancı dil olarak İngilizce öğrenimi bağlamında yazma motivasyonu üzerindeki etkisine ilişkin sınırlı sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışma ÖYS'lerin İngilizce yazma motivasyonu üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türklerin yazma motivasyon düzeylerinin incelenmesi ve yazma motivasyonu açısından yazarken kağıt ve kalem kullanımı ile bir ÖYS sisteminin kullanımının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu yarı deneysel bir çalışmadır ve veriler bir özgeçmiş anketi ile Payne (2012) tarafından hazırlanan Akademik Yazma Motivasyonu Anketi aracılığıyla toplanmıştır. İlk olarak yaş, cinsiyet, fakülte bölümleri ve mevcut İngilizce yeterlilik seviyeleri gibi demografik bilgileri toplanmış sonra da 37 maddelik anket ile katılımcıların İngilizce yazmaya ilişkin sorulara yanıtlarını alınmıştır. Çalışmaya toplamda 32 hazırlık öğrencisi katılmıştır ve bu katılımcılar kontrol ve deney grupları olarak rastgele ikiye ayrılmıştır. Çalışmanın başında her iki grup ön teste tabi tutulmuştur. Çalışma esnasında gruplar beş hafta boyunca yazma alıştırmaları yapmışlardır. Kontrol grubu kağıt ve kalem kullanmaya devam ederken, deney grubu araştırmacı tarafından seçilen bir öğrenme yönetim sistemini kullanmıştır. Çalışma sonunda ise gruplar son teste tabi tutulmuştur. Veri analizi için ise SPSS yazılımı kullanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre kontrol grubunun uygulama öncesi ve sonrasında yüksek yazma motivasyonuna sahip olduğu görülmüştür. Çalışmadan sonra grubun yazma motivasyonunda ufak bir değişiklik görülmesine rağmen, bu istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Daha detaylı olarak kontrol grubu çalışmadan sonra İngilizce yazmadan daha çok zevk aldıklarını, iyi bir yazar olmayı daha önemli gördüklerini ve edebi analiz makaleleri yazmaktan daha çok zevk aldıklarını belirtmiştir. Bu maddeler hem içsel hem de dışsal motivasyonda artış olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde, deney grubunun uygulama öncesi ve sonrasında yüksek yazma motivasyonuna sahip olduğu görülmüştür. ÖYS ile yapılan yazma alıştırmalarından sonra grubun yazma motivasyonunda ufak bir değişiklik görülmesine rağmen, bu istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Daha detaylı olarak, deney grubu ÖYS kullandıktan sonra yazma sürecinden çok daha fazla zevk aldıklarını, düşünceleri hakkında daha çok yazdıklarını ve iyi makale yazma becerilerine daha çok inandıklarını belirtmiştir. Ayrıca, yazmanın kariyerleri üzerine olan etkisine ve iş bulmadaki etkisine inançları artmıştır. Üstelik, grup puan almamalarına rağmen yazmaya motive olduklarını ve çoktan seçmeli soruları cevaplamak yerine yazmak istediklerini bildirmiştir. Son olarak, iyi yazarlar olarak tanınmak istediklerini ve yazmaya daha motive olduklarını ortaya koymuştur. Bu maddeler kontrol grubuna göre deney grubun içsel motivasyon, dışsal motivasyon ve de öz yeterliliklerinde daha çok artış olduğunu göstermiştir. İki grubun ön testleri karşılaştırıldığında deney grubunun yazma becerilerini geliştirmek için daha çok çaba sarf ettikleri görülmüşse de genel olarak iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Son testler karşılaştırıldığında altı maddede değişiklik gözlenmiştir. Bunlar, kontrol grubuna göre deney grubunun iyi kompozisyon yazmanın kolay olduğunu düşünmesi, puan almamalarına rağmen hem yazmaktan hem de araştırma makalesi yazmaktan daha çok zevk almaları, yazma becerilerini geliştirmek için daha çok çaba sarf etmeleri, çoktan seçmeli soruları cevaplamak yerine yazmaktan daha keyif almaları ve son olarak da yazma motivasyonlarının daha çok olmasıdır. Bunlara rağmen, ön test sonucunda olduğu gibi son test sonucu da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Özet olarak, ÖYS'lerin yazma motivasyonu üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. ÖYS ile kağıt ve kalem kullanımı arasında anlamlı bir fark olmamasına rağmen, ÖYS kullanan öğrencilerin yazma motivasyonu düzeylerinde, özellikle içsel motivasyon ve öz yeterlik yönlerinde daha olumlu değişiklikler yaşamıştır. Bu ÖYS'lerin yazma becerisi üzerinde pozitif etkilerinin olduğunu göstermektedir. Bu çalışmadaki sonuçlara bakarak öğretmenlerin ÖYS kullanımının olumlu etkilerinin farkında olmaları gerekmektedir. Bu platformların, öğrencilerin yazma becerisini ve motivasyonunu artırmak için geleneksel yazmanın yanı sıra ek araçlar olarak kullanılmaları önerilmektedir. Bu çevrimiçi öğrenme platformları geleneksel yazma yöntemlerden daha fazla etkili olmasa da sonuçların da gösterdiği gibi bu platformların farklı öğrenme ortamları yarattığını ve öğrencilere İngilizce pratik yapma fırsatları sunarak farklı sonuçlar ortaya çıkardığını vurgulamak önemlidir. Bu nedenle öğretmenler, ÖYS'leri İngilizce yazma sınıflarına entegre ederken çeşitli etkinlikler ve yaklaşımlar kullanmaya çalışmalıdır. Örneğin, öğretmeler otantik materyaller, işbirlikçi etkinlikler ve ilgi çekici alıştırmalar kullanarak yazma motivasyonunu attırabilir ve sınav odaklı yazma ortamlarını ortadan kaldırabilir. Ayrıca, öğretmenlerin bu çevrimiçi öğrenme platformlarını kullanma becerileri önemlidir. Gerekli bilgi sahibi olmak ve platformları etkili şekilde kullanmak öğrencilerin motivasyonuna katkı sağlar. Benzer şekilde, okul yönetimi ve müfredat geliştiricileri ÖYS'lerin etkisinin farkında olmalı ve bunların kullanımını uygun şekilde entegre etmelidirler. İş birliği içinde olası problemler de dikkate alınarak uygun ders planları ve prosedürleri oluşturulmalıdır. ÖYS ile kullanımını en verimli hale getirecek uygun hedefler, yöntemler, teknikler ve materyaller benimsemelidir. Son olarak, kurumların en iyi çevrimiçi platformu seçmeleri gerekmektedir. ÖYS'lerin her bir öğrencinin yazma motivasyonu üzerinde farklı bir etkisi olacağından, öğrenciler bu platformları sınıf içinde ve dışında kullanmaları için teşvik edilmelidirler. Bunlar göz önüne alındığında, ÖYS kullanımı öğrenenlerin yazma motivasyonunu artırmak için ideal ve çekici bir yazma ortamı oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Writing motivation plays a significant role in English as a foreign language learning (EFL) and many previous studies show that lack of writing motivation is one of the main problems that learners experience during the writing process. One of the ways to enhance writing motivation is the integration of technology which has attracted the attention in EFL teaching. Thanks to recent innovations and the popularity of online learning practices, there have been many online learning platforms utilized in EFL classrooms. Learning management systems (LMS) are one of them; however, there have been a limited number of studies conducted on the LMSs' effect on writing motivation, especially in the Turkish EFL context. Thus, this study aims to explore the effects of an LMS on EFL writing motivation. In addition, it also aims to examine Turkish EFL learners' writing motivation levels and to compare traditional pen-and-paper writing to writing on an LMS in terms of writing motivation. In this quasi-experimental study, the data were collected from 32 preparatory students through a background questionnaire and the Academic Writing Motivation Questionnaire (AWMQ) by Payne (2012). The participants were assigned to control and experimental groups. The control group continued to use pen and paper while the experimental group used an LMS to carry out the writing tasks for five weeks. The SPSS software was used for data analysis. The findings revealed that LMSs did not have a significant effect on writing motivation. While learners were motivated to write, their writing motivation did not increase after the practice. In addition, even though there were no significant differences between the two groups, the experimental group experienced more positive changes in writing motivation levels, especially in intrinsic motivation and self-efficacy aspects. Therefore, it is recommended that teachers should be aware of the positive effects of the use of LMSs, and these platforms can be integrated into writing classes as supplementary tools with appropriate methods to create more effective writing environments.