Gebelerde görülen olağan yakınmalarda kadınların kullandıkları geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinin belirlenmesi ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Determining the traditional and complementary therapy methods used by women for the ordinary complaints in pregnancy and investigation of their effects on quality of life
- Tez No: 830765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDIN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma, bir kamu hastanesine başvuran gebe kadınların, gebelikte görülen olağan yakınmalar için kullandıkları geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerini belirlemek ve bu yöntemlerin yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 4 Ocak 2019-Haziran 2022 tarihleri arasında SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran gebeler ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 352 gebe oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen gebelere Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği (BTATÖ), Gebelikteki Yakınmalar ve Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği (GYYKÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 29,43±5,51 olduğu, %37,9'unun lise mezunu, %56,1'inin gelirinin giderine denk olduğu ve %77,1'inin çekirdek aile yapısında olduğu görülmüştür. Katılımcıların gebelik haftası 34,22±4,32 olduğu ve %81,9'unun gebeliğinin planlı olduğu saptandı. Çalışmaya katılan gebelerin %74,8'inin hem fiziksel hem de psiko-sosyal yakınmalar yaşadığı, %76,4'ünün ise gebelik süresince sosyal desteğinin bulunduğu saptandı. Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum ölçeği toplam puan ortalaması 31,53±4,41 ve Gebelikte Yakınmalar ve Yaşam Kalitesine Etkisi toplam ölçek puan ortalaması 114,76±28,16'dir. Gebelerin çalışma durumu, yaşanılan yer, gelir düzeyi, aile yapısı, gebelik sayısı, yaşayan çocuk sayısı, gebelik haftası, doğum öncesi izlem sıklığı, doğuma hazırlık sınıfına katılma durumu değişkenlerine göre GYYKÖ ve BTATÖ puan ortalamalarının anlamlı olarak farklılaşmadığı saptandı. Yaş ve gebeliği planlama durumunun GYYKÖ, sosyal destek alma durumunun ise BTATÖ toplam puan ortalamasını anlamlı olarak etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the traditional and complementary treatment methods used by pregnant women who applied to a public hospital for the usual complaints during pregnancy and to examine the effects of these methods on their quality of life. Materials and Methods: The research was carried out with pregnant women who applied to SBU Ümraniye Training and Research Hospital between January 4, 2019-January 2020. The sample sample of the study consisted of 352 pregnant women. Attitudes towards Complementary and Alternative Medicine Scale (ATCAMS), Complaints in Pregnancy and Its Effect on Quality of Life Scale (CPEOLS) were applied to pregnant women included in the study. Results: It was observed that the mean age of the pregnant women participating in the study was 29.43±5.51, 37.9% of them were high school graduates, 56.1% of them were equal to their incomes and 77.1% of them were in the nuclear family structure. It was determined that the gestational week of the participants was 34.22±4.32 and 81.9% of them had planned pregnancy. It was determined that 74.8% of the pregnant women who participated in the study experienced both physical and psycho-social complaints, and 76.4% had social support during pregnancy. The total mean score of the Attitude towards Complementary and Alternative Medicine scale was 31.53±4.41 and the total scale mean score of Complaints in Pregnancy and Its Effect on Quality of Life was 114.76±28.16. It was determined that the mean scores of CPEOLS and ATCAMS did not differ significantly according to the variables of employment status, place of residence, income level, family structure, number of pregnancies, number of living children, gestational week, frequency of antenatal follow-up, and participation in the birth preparation class. It was determined that age and pregnancy planning status had a significant effect on the CPEOLS, and the status of receiving social support on the total mean score of ATCAMS.