Political identity and engagement of young adults in a multinational sample: Mediating role of affect
Çok uluslu bir örneklemde genç yetişkinlerin siyasi kimliği ve katılımı: Duygulanımın aracı rolü
- Tez No: 830766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL, PROF. DR. DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Çok Uluslu Bir Örneklemde Genç Yetişkinlerin Siyasi Kimliği ve Katılımı: Duygulanımın Aracı Rolü Hızla değişen dünyada zorluklarla karşı karşıya olan genç nüfus dünya nüfusunun beşte birini oluşturmaktadır. Kimlik gelişimi sırasındaki sorgulama ve keşif aşamaları yoluyla, genç yetişkinler siyasetle de ilgili kendi benzersiz inanç setlerini oluştururlar. Siyasi bir kimlik geliştirmek, siyasi alanın çok yönlü olması ve çeşitli faktörlerin süreci birey için fazla karmaşık hale getirmesi nedeniyle zorlu bir iştir. Bu deneysel olmayan ve kesitsel alan araştırması, çok uluslu bir ölçekte gençlerin siyasi kimlikleri ile siyasi katılımı arasındaki olumlu ve olumsuz duygulanımın aracılık rolüne odaklanmıştır. Sivil katılımın temel bileşenleri olan politik ve sivil etkinlik ve gönüllülük de birer düzenleyici değişken olarak araştırılmıştır. Kartopu yönlendirmeli amaçlı örnekleme ile yaşları 18 ile 24 arasında değişen 336 öğrenciye gönüllülük esasına dayalı olarak ulaşılmış ve altı ayrı bölümde 45 maddelik çevrimiçi bir anket uygulanmıştır. Nisan 2021'de daha küçük bir örneklemde pilot çalışma gerçekleştirilmiş ve araştırma verilerini analiz etmek için önyükleme yöntemiyle SPSS 25.0, AMOS 23.0 ve Process Macro 3.3 kullanılmıştır. Birinci dereceden çok faktörlü doğrulayıcı faktör analizleri uygulandıktan sonra, önerilen çok faktörlü modelin gözlemlenen verilerle mükemmel bir uyum içinde olduğu sonucuna varılmıştır. Olumlu ve olumsuz duygulanımın aracılık rolünü araştırmak için önerilen iki yapısal eşitlik modeli, kabul edilebilir ve mükemmel uyum seviyelerindeki indekslerle doğrulanmıştır. Sivil ve politik etkinlik için yol analizleri uygulanmıştır. Belirli koşullar altında bireysel varyasyonlar için dolaylı yolları belirlemek için koşullu süreç analizleri de gerçekleştirilmiştir. Araştırma ölçütlerinde en yüksek ortalama puanlar ipotekli kimlik statüsünde yer almış ve bu statünün genel duygulanım puanlarının siyasi kimlik ile katılım arasındaki ilişkiye aracılık ettiği bulunmuştur. Ayrıca, gönüllülüğün, politik kimliğin politik katılım üzerindeki dolaylı etkisini duygulanım dengesi aracılığıyla düzenlediği ve kimlik gelişimi sürecinde gençler için anlık bir tatmin duygusu sağladığı bulunmuştur. Sonuç olarak, bu araştırma siyasi katılımı etkilediği tahmin edilen sınırlı değişkenleri ele almış olsa da, genç yetişkinlik döneminde siyasi kimlik gelişiminde duyguların ve öz-yeterlik duygusunun öne çıktığına dair bilimsel kanıtlar sağlamıştır. Araştırmanın bulguları, geleneksel ve kurumsal siyasi katılım söz konusu olduğunda, genç yetişkinler arasında siyasi davranışlarda bir değişiklik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Political Identity and Engagement of Young Adults in a Multinational Sample: Mediating Role of Affect Youth bulge constitutes one-fifth of the world's population, many members of which face challenge in rapidly changing world. Through stages of questioning and exploration during identity development, young adults generate their own unique set of beliefs relevant to politics as well. Developing a political identity is a challenging since political domain is multifaceted and various factors make the process too complex for the individual. This non-experimental and cross-sectional field research has focused on the mediating role of positive and negative affect between political identity and political engagement of young people in a multi-national scale. Political and civic efficacy, as the key components of civic engagement, were also scrutinized and volunteering was investigated as a moderating variable. Utilizing a purposive sampling with snowball referrals, 336 students, aged between 18 and 24, were recruited on a voluntary basis, and an online survey with 45 items in six separate sections was administered. Having carried out a pilot study in April 2021 within a smaller sample, in order to analyse the research data, SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences), AMOS (Analysis of Moment Structures) 23.0 and Process Macro 3.3 with bootstrapping method were used. Having applied first order multi-factor confirmatory factor analyses, it was concluded that the proposed multi-factor model was in a perfect agreement with the observed data. Two structural equation models, proposed to investigate the mediation role of positive and negative affect, were confirmed with indices at acceptable and perfect fit levels. Path analyses were applied for civic and political efficacy. Moderated mediation analyses were also carried out to determine the indirect paths for individual variations under certain conditions. The highest mean scores fell under the identity foreclosure status in research measures and overall affect of foreclosure status was found to intervene on the association between political identity and engagement. Furthermore, volunteering was found to moderate the indirect effect of political identity on political engagement via affect balance, suggesting an immediate sense of gratification for youth in the process of identity development. All in all, although this research has addressed limited variables that are estimated to influence political engagement, it did provide scientific evidence for the prominence of emotions and sense of self-efficacy in political identity development during young adulthood. The findings of the research suggest a change in political behaviours among young adults when it comes to conventional and institutional political engagement.