COVİD-19 patogenezi ile hematolojik parametrelerin ilişkisi
The Relationship Between COVİD-19 Pathogenesis and Hematologic Parameters
  1. Tez No: 830773
  2. Yazar: FEYZA ATİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ AÇAR YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS) yapabilen korona virüslerden birinin sebep olduğu COVID-19 hastalığı, ilk olarak Aralık 2019 tarihinde bildirildi ve hızlı bir şekilde pandemi oluşturdu. Literatürde hastalığın klinik seyrinin belirtisizlik ile ölüme varan bir yelpaze göstermesi, viral patojenez ile anti-viral direncin çok faktörlü olduğu bu proje tarafından da teyit edildi. Patogenezle direkt ilişkisi olan en önemli parametrenin komorbilite olduğu, çalışmalar sonucunda görülmüştür. Bunun yanında SARS-CoV-2 korona virüsü enfeksiyonunun (COVID-19) patojenezi ile spike proteinine karşı oluşan antikorlar arasında ilişki olduğu 2020 yılının başından itibaren literatürde yer almaktadır. Anti-viral antikor yanıtının hastalıktan iyileşme ve koruması hastalardaki komorbidite ile ilşkili olarak değişiklik gösterir. Bu tezde hasta gruplarındaki hematolojik ve biyokimyasal parametlerin, patojenezle olan ilişkileri incelendi. Ayrıca hastalığa karşı direnç ve direncin süresinin nötralizan epitopları barındırdığı bilinen spike proteinine karşı oluşan anti-spike antikorlarıyla ilişkilendirildi. İnceleme yapılırken 84 hastayla çalışıldı. IgG ve IgM antikorları için Rapid Test, anti RBD antikorlar için ELISA yönteminden yararlanıldı. Çalışmanın sonucunda hastaların klinik kategorileriyle komorbidite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
COVID-19, one of the corona viruses capable of Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS), was first reported in December 2019 and quickly created a pandemic. The fact that the clinical course of the disease ranges from asymptomatic to death in the literature and that viral pathogenesis and anti-viral resistance are multifactorial was confirmed by this project. Studies have shown that the most important parameter directly related to the pathogenesis is comorbidity. In addition, there is a relationship between the pathogenesis of SARS-CoV-2 corona virus (COVID-19) infection and antibodies against the spike protein. Recovery and maintenance of anti-viral antibody response varies with comorbidity in patients. It has also been shown that there is an association between antibodies against the spike protein known to harbor neutralizing epitopes for diasease resistance and duration of disease. In this thesis, the relationship between hematological parameters and viral pathogenesis in patient groups was examined. For this project, 84 patients were studied. Rapid Test was used for IgG and IgM antibody detection, ELISA method was used for anti RBD antibodies. As a result of the study, a statistically significant relationship was found between the clinical categories of the patients and comorbidity.