Kronik boyun ağrılı bireylerde kayropraktik spinal manipülasyon ile enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonu etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of chiropractic spinal manipulation and instrument-assisted soft tissue mobilization in individuals with chronic neck pain
- Tez No: 830772
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kayropraktik yöntemler son yıllarda kronik mekanik boyun ağrısının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında boyun tedavisinde kullanılan bir diğer koruyucu tedavi yöntemi ise alet yardımlı yumuşak doku mobilizasyonudur. Bu çalışmanın temel amacı kronik boyun ağrılı bireylerde kayropraktik spinal manipülasyon ile enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonu etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın hedef kitlesi 3 aydan fazladır boyun ağrısı ve özürlülüğü olan ve görsel analog skaladan en az 5 skor almış 20-65 yaş aralığında bireylerdir. Çalışma kontrol grubunun yer aldığı ön ve son test değerlendirme yöntemlerini içeren randomize kontrollü klinik bir çalışmadır. Tedavi uygulamaları Fizyogym Fizyoterapi ve Danışmanlık merkezi yerleşkesinde, her grupta 14 katılımcı olacak şekilde toplamda 42 kişi ile gerçekleştirildi. Katılımcılar randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır. Uygulamalar sonrası elde edilen veriler SPSS paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Kısa form – 36 ölçeği ile değerlendirilen günlük yaşam aktivitesi için, tüm gruplar ayrı ayrı değerlendirildiğinde tedavi sonrası tüm zamanlarda yaşam kalitesinin arttığı gözlemlenmiş ancak 3 grup arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Normal eklem hareket açıklığı için kullanılan gonyometrik değerlendirmelerde hastaların tedavinin 2. Haftası ve sonrası tüm gruplarda eklem hareket açıklığında artış bildirdikleri belirlenmiştir. Ayrıca Boyun özürlülük indexi ile yapılan değerlendirmelerde tüm gruplardaki artışın anlamlı olduğu ve boyun özürlülüğü azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, chiropractic techniques have been widely used to treat persistent mechanical neck discomfort. Instrument-assisted soft tissue mobilization is yet another preventive treatment approach employed in neck care. This study compares the effectiveness of instrument-assisted soft tissue mobilization versus chiropractic spine manipulation in treating patients with chronic neck pain. People between the ages of 20 and 65 who experience neck discomfort and disability for longer than three months and who scored at least 5 on the visual analog scale make up the study's target sample. Pre-test and post-test evaluation techniques are used in the study, which is a randomized controlled clinical trial with a control group. With a total of 42 participants—14 in each group—treatment implements were conducted at the Fizyogym Physiotherapy and Counseling Center site. Three groups of participants were assigned at random. The SPSS package program was used to evaluate the data that were obtained after the implements. The research data were analyzed using Kruskal Wallis Test and descriptive statistics. When each group was assessed separately, it was found that the quality of life improved at all times following treatment for the daily living activity measured with the Short form - 36 scale, but there was no statistically significant difference between the 3 groups. In the goniometric evaluations used for normal joint range of motion, it was determined that patients reported an increase in joint range of motion in all groups during and after the 2nd week of treatment. In addition, in the evaluations made with the neck disability index, it was observed that the increase in all groups was significant and decreased neck disability.