Ev tipi ocak brülörleri için emisyon değerlerinin incelenmesi
Investigation of emission values for domestic cooker burners
- Tez No: 830798
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hava kirliliği, dünya çapında gündemde olan bir konu olmakla birlikte fosil yakıtlar bu durumun en önemli sebeplerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Doğalgaz, elektrik fiyatlarına oranla daha ucuz olması sebebiyle bazı ülkeler tarafından özellikle gazlı ocaklar noktasında tercih edilmektedir. Tercih edilen gazlı ocakların emisyon değerleri insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Evlerde kullanılan gazlı ocaklar gazın yanması sonucunda atık yanma sonu gazlarına sebep olmaktadır ve evin içerisinde salınımı gerçekleşmektedir. Bu sebeple, gazlı ocakların verimliliğinde veya atık çevre kirletici madde salınım oranında küçük bir iyileştirme yapıldığı takdirde, küresel doğal gaz kullanımına veya küresel hava kirliliğine olumlu yönde büyük bir etkisi olacaktır. Bu çalışmada amaç; gazlı ocak, radyan ocak ve indüksiyon ocakların verimlilik ve emisyon değerleri açısından karşılaştırılması ve bu karşılaştırmada uygulanan test sonuçlarının hava kirliliği üzerindeki etkisinin saptanmasıdır. Ayrıca gazlı ocak üzerinde emisyon testi, FLOEFD programı ile bilgisayar ortamında analiz edilerek emisyon testi sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi sebebiyle enerji sarfiyatını düşürmek için yol gösterici bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Although air pollution is a hot topic around the world, fossil fuels are one of the most important reasons for this situation. Natural gas is preferred by some countries, especially in terms of gas cooktops, because it is cheaper than electricity prices. Emission values of preferred gas cooktop negatively affect human health. Gas cooktops used in homes cause waste end-of-combustion gases as a result of the combustion of gas and it is emitted inside the house. Therefore, if a small improvement is made in the efficiency of gas cooktops or in the emission rate of waste pollutants, it will have a large positive impact on global natural gas use or global air pollution. In this study, the comparison of gas hobs, radiant hobs and induction hobs in terms of efficiency and emission values and to determine the effect of the test results applied in this comparison on human health and air pollution. In addition, the computerized analysis of the emission test on the gas cooktop with the FLOEFD program was examined and compared. It is a guiding work to reduce energy consumption due to the development of technology every day.