Anamur, Bozyazı muz alanlarında nematodların yaygınlık yoğunluklarının belirlenmesi
Determination of pressure density of nematodes in banana lands in Anamur, Bozyaz
  1. Tez No: 830799
  2. Yazar: GAMZE DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZARSLANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Muz tropikal iklim meyvesidir ve bu nedenle ekosisteminde açık alanlarda yetiştirilir. Ancak Mısır, İsrail, İspanya, Avustralya, Fas ve Türkiye gibi subtropikal iklime sahip ülkelerde açıkta ve örtü altında yetiştiricilik ekonomik açıdan önemlidir. Hem tropikal hem de subtropikal ekolojik koşullar altında yetiştiricilik çeşitli sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Tropik bölgelerde hastalık ve zararlılar yetiştiriciliği sınırlayan en önemli faktörler arasında yer alırken, subtropik bölgelerde düşük sıcaklıklar, don zararı, aşırı yaz sıcaklıkları, gündüz/gece sıcaklık farklılıkları ve özellikle abiyotik streslerin neden olduğu sorunlar ön plana çıkmaktadır. Diğer subtropikal ülkelerde olduğu gibi Japonya'da da düşük sıcaklıkların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için son yıllarda seracılığa ağırlık verilmiş ve bu durum büyük ölçüde ekili alan ve üretim artışına yansımıştır. Bu çalışmada, Japonya'da muzun yaygın olarak yetiştirildiği Mersin ilinin Anamur ve Bozyazı ilçelerindeki muz bahçelerinden toplanan toprak örnekleri kullanılarak, toprak özellikleri ile verim ve kalite standartları arasındaki ilişkiye açıklık getirilmiş, verim ve kalitenin artırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur. Muz, tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir, ülkemizin Akdeniz kıyılarında yetiştirilmektedir. Nematodlar, muzun en önemli zararlılarından biridir. Bu çalışma, Anamur ve Bozyazı ilçeleri muz bahçelerinde nematod türleri, dağılımları ve enfeksiyon oranlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Muz alanlarından alınan kök ve toprak örnekleri geliştirilmiş Baermann hunisi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada Helicotylenchus spp. ve Meloidogyne spp. türler mevcuttu. Helicotylenchus spp.'nin hem enfekte alan yüzdesi hem de popülasyon yoğunluğu. Meloidogyne spp.'den daha yüksekti. Eylül ayında yapılan analizde toplam nematod varlığı (Helicotylenchus spp. + Meloidogyne spp.) Mayıs ayına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Muz alanlarında nematod yoğunlukları sırasıyla H. Multicinctus, > M. Javanica > Meloidogyne incognita tespit edilmiştir. Nematodlara karşı tek bir mücadele metodu etkili olmadığı için entegre mücadele yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Banana is a tropical climate fruit and therefore it is grown in open areas in its ecosystem. However, in countries with subtropical climates such as Egypt, Israel, Spain, Australia, Morocco and Turkey, open and covered cultivation is economically important. Cultivation under both tropical and subtropical ecological conditions presents various problems. While diseases and pests are among the most important factors limiting cultivation in tropical regions, problems caused by low temperatures, frost damage, extreme summer temperatures, day/night temperature differences and especially abiotic stresses come to the fore in subtropical regions. As in other subtropical countries, greenhouse cultivation has been emphasized in recent years in order to eliminate the negative effects of low temperatures in Japan, and this situation has been largely reflected in the increase in cultivated area and production. In this study, by using soil samples collected from banana orchards in Anamur and Bozyazı counties of Mersin province, where bananas are widely grown in Japan, the relationship between soil properties and yield and quality standards has been clarified and suggestions have been made to increase yield and quality.