REM: a microservice for health insurance expert systems
REM: sağlık sigortacılığı uzman sistemleri için bir mikroservis
  1. Tez No: 830800
  2. Yazar: TAHİR MURAT AĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA NUR ALPASLAN, DR. AYŞE NUR BİRTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Pek çok sektörde olduğu gibi sağlık sigortacılığı sektörü de dijitalleşmeye ve çeşitli yazılım sistemlerini devreye sokmaya başlamıştır. Sağlık sigortacılığı için geliştirilmiş sistemlerden biri olan Protein, sağlık sigortacılığı altyapısı olmayan sigorta şirketleri için, sigortacılık faaliyetlerinin tümünün yürütülebildiği, uçtan uca hizmet sağlayan bir yazılım ürünüdür. Protein sisteminin ana ve belki de en önemli fonksiyonlarından biri hasar değerlendirme sürecidir. Bu süreç; sağlık sigortası poliçesi satın almış sigortalının hastaneden aldığı sağlık hizmetinin satın alınan poliçe şartları ve sigorta şirketinin hastane ile olan sözleşmesine bağlı olarak değerlendirilerek hizmet bedelinin sigorta şirketi ya da sigortalıya ne kadar tutarda fatura edileceğinin belirlenmesidir. Maddi bir karar süreci olduğundan hem sigorta şirketi hem de sigortalı açısından bu sonuç çok önemlidir. Ayrıca sonucun tamamlanma süresi, bir müşteri olarak sigortalının hastanede bekleme süresini belirlediğinden müşteri memnuniyetini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışma, Protein sistemine hasar değerlendirme süreçleri kapsamında kural tabanlı mikroservis mimarisi kullanılarak ek bir modül geliştirmeyi hedeflemektedir. Geliştirilen mikroservis ile hasar değerlendirme süreçleri iyileştirilerek sağlık sigortacılığı sektöründeki hizmet kalitesini artırmak, maliyetleri düşürmek, hata payını en aza indirmek ve sağlık hizmetleri sektöründeki bireylerin ve kurumların daha verimli ve hızlı süreçler yaşamasını sağlamak amaçlanmaktadır. REM (Rule Engine Microservice) adını verdiğimiz bu mikroservis, Protein ile entegre olması haricinde diğer sigorta şirketlerinin sistemlerine de kolayca entegre edilebilen bir yapıda kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The health insurance area has entered into a digitalized process and started to put various software systems into operation. Protein is a software that provides end-to-end service for insurance companies that do not have health insurance infrastructure, with which all insurance activities can be carried out. One of the main and perhaps the most important functions of Protein is the claim assessment. This is the determination of how much will be invoiced to insurance company or insured by evaluating the health service received from the hospital by the insured who has purchased a health insurance policy, depending on the purchased policy terms and the contract of the insurance company with the hospital. Since it is a financial decision process, result is very important for both insurance company and insured. In addition, completion time of result directly affects customer satisfaction as it determines hospitalization time of insured. This study aims to develop an additional module by using a rule-based microservice architecture within the scope of claim assessment processes to the Protein. With developed microservice, it is aimed to improve the service quality in health insurance sector by improving claim assessment processes, to reduce the costs, to minimize the margin of error and to enable individuals and institutions in the health services sector to experience more efficient and faster processes. REM (Rule Engine Microservice) is designed in a structure that can be easily integrated into the systems of other insurance companies, apart from being integrated with Protein.