Benign endikasyonlarla yapılan total abdominal intrafasyal histerektomi operasyonlarının hastaların pelvik taban fonksiyonlarına olan etkilerinin prospektif olarak incelenmesi
Prospective investigation of the effects of total abdominal intrafacial hysterectomy operations performed for benign indications on the pelvic floor functions of patients
  1. Tez No: 830804
  2. Yazar: MEHMET ONUR ARSLANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KASAP, PROF. DR. AHMET AKIN SİVASLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Benign endikasyonlar ile uygulanan total abdominal intrafasyal histerektomi operasyonlarının, hastaların post-operatif 3.ay ve 6.aydaki pelvik taban fonksiyonları üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Mayıs 2022 – Kasım 2022 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Benign endikasyonlar ile total abdominal intrafasyal histerektomi yapılan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara operasyon öncesinde ve operasyondan sonra 3.ay ve 6.aylarda PFDI-20 (POPDI-6, UDI-6, CRADI-8 anketlerini içermektedir) anketi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the effects of total abdominal intrafascial hysterectomy operations performed with benign indications on the pelvic floor functions of the patients at the 3rd and 6th months post-operatively. Material and Method: This study was conducted in Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic between May 2022 and November 2022. Fifty patients who underwent total abdominal intrafascial hysterectomy for benign indications were included in the study. The PFDI-20 questionnaire (including POPDI-6, UDI-6, and CRADI-8 questionnaires) was administered to the patients preoperatively and at 3 months and 6 months postoperatively.