Çocuk cerrahisi sonrası anne sesinin derlenme deliryumu/ajitasyonu ve postoperatif ağrı üzerine etkisi
Effect of mother voice on emergence delirium and postoperative pain in pediatric patients
- Tez No: 830812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULUHA AYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Nursing, Pediatric Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, çocuk cerrahisi sonrası genel anesteziden uyanan çocuk hastalarda anne sesinin, derlenme deliryumu/ ajitasyonu ve postoperatif ağrı üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü tek kör deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Filistin'deki eğitim ve araştırma hastanesinde kulak burun boğaz ameliyatı olacak hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise Nisan 2021-Eylül 2021 tarihleri arasında araştırma kriterlerini karşılayan, ebeveynleri araştırmanın amacı hakkında bilgilendirilip izin verilen 60 çocuk hasta (30 deney grubu, 30 kontrol grubu) oluşturdu. Veriler“Hasta Bilgi Formu”, "Yüz, Bacaklar, Aktivite, Ağlama, Teselli Edilebilirlik (YBAAT) Davranışsal Ağrı Skalası ve Pediatrik Anestezi Derlenme Deliryum (PAED) Skalası kullanılarak toplandı. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde deney grubundaki hastalar annelerinin kaydedilmiş sesini kulaklıkla dinlerken, kontrol grubundakiler bilinmeyen bir kadının sesini dinledi. Veri toplama öncesinde, An-Najah Ulusal Üniversite Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan ve çalışmanın yapıldığı kurumdan gerekli izinler alındı. Araştırma verileri bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 25.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Tanımlayıcı özellikler açısından kontrol ve deney grupları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05) ve gruplar benzer bulundu. Uygulama öncesi ve sonrası yaşam bulguları olan beden sıcaklığı ve ortalama arteriyel kan basıncı ve oksijen satürasyonu açısından gruplar arasında istatistiksel olarak fark bulunmazken (p>0,05), kalp hızı ve solunum sayısı açısından gruplar arasında anlamlı fark vardı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled single-blind experimental study to determine the effect of mother's voice on emergence delirium and postoperative pain in pediatric patients awakening from general anesthesia after pediatric surgery. The population of the study consisted of patients who will undergo otolaryngology surgery at the training and research hospital in Palestine. The sample of the study consisted of 60 pediatric patients (30 experimental group, 30 control group) who met the research criteria between April 2021 and September 2021 and whose parents were informed about the purpose of the study and were given permission. Data were collected using“The Patient Information Sheet”,“Face, Legs, Activity, Cry, Consolability (FLACC) Behavioral Pain Scale”and“Pediatric Anesthesia Emergence Delirium (PAED) Scale”. During the postoperative recovery, the patients in the experimental group listened to the recorded voice of their mothers via headphones, while the control group listened to the voice of an unknown woman. Before data collection, necessary permissions were obtained from the Clinical Research Ethics Committee of An-Najah National University Hospital and from the institution where the study was conducted. Research data were analyzed in computer environment using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 package program. There was no significant difference between the control and experimental groups in terms of descriptive characteristics (p>0,05), and the groups were found to be similar. While there was no statistical difference between the groups in terms of body temperature and mean arterial pressure and SpO2, which are vital signs, before and after the intervention (p>0,05), there was a significant difference between the groups in terms of heart rate and respiratory rate after the intervention.