Investigation of problem-posing activities in 5-th grade mathematics textbooks used in 2003-2022 in Turkey
Türkiye'de 2003-2022 yılları arasında kullanılan 5. sınıf matematik ders kitaplarındaki problem kurma aktivitelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 830811
  2. Yazar: KADRİYE NİLAY ERDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2003-2022 yılları arasında MEB tarafından yayımlanan 5. sınıf matematik ders kitaplarında yer alan problem kurma etkinliklerini incelemektir. Bu çalışmada matematik ders kitaplarını analiz etmek için nitel veri analizi tekniklerinden biri olan içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmanın kaynağı olan 2003-2022 yılları arasındaki ders kitapları incelendiğinde 2003-2004, 2005-2009, 2010-2012, 2013-2016 ve 2017-2022 olmak üzere 5 farklı dönemde 5 farklı ders kitabının kullanıldığı görülmüştür. Ayrıca 2005-2009 ve 2010-2012 dönemlerinde ders kitaplarına ek olarak çalışma kitaplarının da kullanıldığı görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışmada 2003-2022 yılları arasında kullanılan beş ders kitabı ve iki çalışma kitabı olmak üzere toplam yedi 5. sınıf matematik ders kitabındaki problem kurma etkinlikleri incelenmiştir. Ders kitaplarındaki problem kurma etkinlikleri öğrenme alanı ve problem kurma türüne göre, ders kitaplarındaki bölümlerine göre ve bağlantılarına göre olmak üzere üç bileşen açısından analiz edilmiştir. Problem kurma etkinlik türlerini analiz etmek için Ev Çimen ve Yıldız (2017) tarafından Stoyanova ve Ellerton (1996) temel alınarak geliştirilen çerçeve kullanılmıştır. Problem kurma etkinliklerinin amacına yönelik olarak, etkinliğin ders kitabının neresinde yer aldığı ve hangi amaçla kullanıldığı dikkate alınmıştır. Ayrıca etkinliklerin bağlantıları açısından analizinde matematik, gerçek hayat ya da diğer disiplinlerle ilişkisinin olup olmadığı ve ortaokul müfredatında yer alan“kök değerleri”içerip içermediği dikkate alınmıştır. Çalışma sonucunda 2010-2012 yılları arasında kullanılan matematik ders kitaplarının en fazla problem kurma etkinliğine sahip olduğu görülürken, 2017-2022 yılları arasında kullanılan matematik ders kitaplarının en az problem kurma etkinliğine sahip olduğu görülmüştür. 2003-2022 yılları arasında kullanılan hiçbir matematik ders kitabında yeterli sayıda problem kurma etkinliğinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca problem kurma türü, bölümleri ve bağlantıları açısından da dengeli bir dağılıma sahip olmadıkları görülmüştür. Problem kurmanın matematik öğretimi için önemi göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışma ders kitaplarında daha fazla ve dengeli çeşitlilikte problem kurma etkinliklerine yer verilmesi gerektiği önerisiyle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate problem posing activities in 5th-grade mathematic textbooks published by MoNE in Turkey between 2003 and 2022. This study used content analysis, one of the qualitative data analysis techniques, to analyze mathematics textbooks. When the textbooks between 2003 and 2022, which are the source of this study, were analyzed, it was seen that 5 different textbooks were used in 5 different periods, which are 2003-2004, 2005-2009, 2010-2012, 2013-2016, and 2017-2022. It was also observed that workbooks were used in addition to textbooks in the 2005-2009 and 2010-2012 time periods. As a result, in this study, problem-posing activities in seven 5th-grade mathematics textbooks, which are five textbooks and two workbooks used from 2003 to 2022, were analyzed. The problem-posing activities in the textbooks were analyzed in terms of three components: according to the learning area and type of problem-posing, according to their sections in the textbooks, and according to their connection. The framework developed by Ev Çimen and Yıldız (2017), based on Stoyanova and Ellerton (1996), was used to analyze problem-posing activity types. For the sections of the problem-posing activities in the textbooks, it was considered where the activity was located in the textbook. In addition, for the analysis of the activities in terms of their connection, it was considered whether they had a relationship with mathematics, real life, or other disciplines and whether they contain“core values”in the middle school curriculum. As a result of the study, it was observed that while the mathematics textbooks used between 2010-2012 had the highest number of problem-posing activities, the mathematics textbooks used between 2017-2022 had the lowest number of problem-posing activities. It was concluded that there were not enough problem-posing activities in any mathematics textbooks used between 2003 and 2022. In addition, they did not have a balanced distribution regarding problem-posing type, sections, and connection. Considering the importance of problem-posing for mathematics teaching, this study concludes with the recommendation that a more and balanced variety of problem-posing activities should be included in textbooks.