Gaziantep doğumlu 15-18 yaşlarındaki Türk çocuklarında el ve el bileği grafilerinden Gök, Greulich-Pyle ve Gilsanz Ratib atlaslarına göre yaş tespitindeki korelasyonun değerlendirilmesi
The evaluation of the correlation in age detection according to Gök, Greulich-Pyle and Gilsanz-Ratib atlas from hand and wrist x-ray in Turkish children aged 15-18 born in Gaziantep
- Tez No: 830827
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BARANSEL ISIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKBABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bireylerin kimliklerinin belirlenmesinde önemli bir unsur olan yaş tespiti Adli Tıp ve hukukun en önemli konularından biridir. Nüfus kayıtlarının düzenli tutulmamasına bağlı olarak adli, hukuki ve sosyal gerekçelerle yaş tespiti yapılmaktadır. Yaş tespitinde sıklıkla radyolojik, morfolojik ve histolojik yöntemler kullanılmaktadır. Toplumların coğrafi, genetik, ırksal, ekonomik ve sosyodemografik farklılıkları kullanılan yöntemlerin topluma özgü olmasını gerektirmektedir. Kullanımı yaygın olan Greulich-Pyle Atlası, Gök Atlası ve Gilsanz-Ratib Atlası arasındaki korelasyon 15-18 yaşları arasındaki 200 kız ve 200 erkekten oluşan toplam 400 Türk bireyin el ve bilek grafileri üzerinden değerlendirildi. Gök Atlası'nın kızlarda -0,38/+1,02 yıl, erkeklerde -0,87/+0,35 yıl; Greulich-Pyle Atlası'nın kızlarda -0,67/+0,70 yıl erkeklerde -0,28/+0,80 yıl, Gilsanz-Ratib Atlasının kızlarda -0,39/+0,88 yıl, erkeklerde -0,25/+0,38 yıl arasında değişen farklarla sonuç verdiği bulundu. Atlaslar arasındaki kemik yaşı dağılımının kronolojik yaşa göre ileride yoğunlaşması neticesinde coğrafik, ırksal, genetik, sosyokültürel özellikleri ile birlikte toplumumuza özgü bir yaş tespiti atlası oluşturulması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Age determination, which is an important factor in the identification of individuals identies, is one of the crucial subjects in Forensic Medicine and law. Age determination is carried out for forensic, legal, and social reasons due to the irregular maintenance of population records. Radiological, morphological, and histological methods are commonly used in age determination. The geographical, racial, economic, and sociodemographic differences among societies necessitate the methods used to be specific to the particular communitty. The correlation between the widely used Greulich-Pyle Atlas, Gök Atlas, and Gilsanz-Ratib Atlas was evaluated based on hand and wrist radiographs of a total of 400 Turkish individuals, consisting of 200 girls and 200 boys between the ages of 15 and 18. It was found that Gök Atlas yielded results with variation of -0,38/+1,02 years in girls and -0,87/+0,35 years in boys; Greulich-Pyle Atlas yielded variations of -0,67/+0,70 years in girls and -0,28/+0,80 years in boys; Gilsanz-Ratib Atlas yielded variations of -0,39/+0,88 years in girls and -0,25/+0,38 years in boys. Considering the concentration of bone age distrubition among the atlases compared to chronological age, it was concluded that a specific age determination atlas should be established for our society, taking into account its geographical, racial, genetic, and sociocultural characteristics.