Gaziantep doğumlu 15-18 yaşlarındaki Türk çocuklarında el ve el bileği grafilerinden Gök Atlası ve İskelet Olgunlaşmasının Radyografik Atlası (Kahn-Gaskin)'na göre yaş tespitindeki korelasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation in age detection according to the Gok Atlas and Radiographic Atlas of Skeletal Maturation (Kahn-Gaskin) from the hand and wrist x-ray of Turkish children aged 15-18 born in Gaziantep
  1. Tez No: 769331
  2. Yazar: MEHMET POSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BARANSEL ISIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yaş tespit, bireyin kimliğinin belirlenmesinin vazgeçilmez bir unsuru olarak Adli Tıp ve hukukun en önemli konularındandır. Çoğunlukla nüfus kayıtlarının düzenli tutulmaması nedeniyle adli, hukuki ve sosyal gerekçelerle yaş tespiti yapılmaktadır. Bunun için sıklıkla radyolojik, morfolojik ve histolojik yöntemler kullanılmaktadır. Toplumların coğrafi, genetik, ırksal, ekonomik ve sosyodemografik farklılıkları, kullanılan yöntemlerin topluma özgü olmasını gerektirmektedir. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan Greulich-Pyle Atlası'nın toplumuza uyarlanmasıyla oluşturulan Gök Atlası'nın, İskelet Olgunlaşmasının Radyografik Atlası (S.L. KAHN, C.M. GASKIN, V.L. SHARP, T.E. KEATS) ile arasındaki korelasyon 15-18 yaşları arasındaki 200 kız ve 200 erkekten oluşan toplam 400 Türk bireyin el ve bilek grafileri üzerinden değerlendirildi. Gök Atlası'nın kızlarda 0,31-1,05 yıl, erkeklerde 0,18-0,69 yıl; Kahn-Gaskin Atlası'nın kızlarda 0,04-0,42 yıl, erkeklerde 0,20-0,66 yıl arasında değişen farklarla sonuç verdiği bulundu. Atlaslar arasındaki kemik yaşı dağılımının kronolojik yaşa göre Gök Atlası'nda ileride, Kahn-Gaskin Atlası'nda ise geride yoğunlaşması neticesinde coğrafik, ırksal, genetik, sosyokültürel özellikleriyle birlikte toplumumuza özgü bir yaş tespiti atlası oluşturulması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Age determination is one of the most important issues of Forensic Medicine and law as an indispensable element of determining the identity of the individual. Due to the fact that population records are not kept regularly, age determination is made for forensic, legal and social reasons. For this, radiological, morphological and histological methods are frequently used. Geographical, genetic, racial, economic and sociodemographic differences of societies require that the methods used be specific to the society. The correlation between the Gok Atlas, which was created by adapting the Greulich-Pyle Atlas, which is widely used all over the world, to our society, and the Radiographic Atlas of Skeletal Maturation (S.L. KAHN, C.M. GASKIN, V.L. SHARP, T.E. KEATS) were obtained from 200 girls and 200 boys between the ages of 15-18. The hand and wrist radiographs of a total of 400 Turkish individuals were evaluated. In the Gok Atlas, it is 0.31-1.05 years for girls, 0.18-0.69 years for boys; It was found that Kahn-Gaskin Atlas gave results with differences ranging between 0.04-0.42 years for girls and 0.20-0.66 years for boys. As the distribution of bone age among the atlas is concentrated ahead in the Gok Atlas and behind in the Kahn-Gaskin Atlas according to the chronological age, it was concluded that an age determination atlas specific to our society should be created with its geographical, racial, genetic and socio-cultural characteristics.