The effect of driving in unfamiliar traffic flow to simulated driving performance
Aşina olunmayan trafik akışında araç kullanmanın simüle edilen sürüş performansına etkisi
- Tez No: 830826
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Trafik, Psychology, Traffic
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Aşinalığın yabancı trafik ortamlarında düşük olmasının trafik güvenliği üzerinde negatif etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Öte yandan, rota aşinalığının aksine, sağdan akan ya da soldan akan trafikteki aşinalığı niteleyen yol akışı aşinalığı, trafik güvenliği çalışmalarında yeterince çalışılmamıştır. Bazı çalışmalar yolun aşina olunmayan tarafındaki trafik ortamlarında bulunmaya yönelik güvenlik endişelerinden bahsetse de yolun aşina olunmayan tarafında araç kullanmanın sürüş güvenliğine yönelik etkisi yeterince keşfedilmemiştir. Bu çalışma sağdan akan trafikte araç kullanmaya aşina olan sürücülerin soldan akan trafikte araç kullanmalarının sürüşlerine yönelik etkisini simüle edilmiş sürüş ortamında keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bir diğer amacı, sürücülerin sağdan akan ve soldan akan trafik ortamlarındaki görsel dikkatlerini göz izleme teknolojisi kullanarak karşılaştırmaktır. Son olarak, bu çalışma sürücülerin sağdan akan ve soldan akan trafik ortamlarına yönelik trafik iklimi değerlendirmeleri arasındaki farkı öz-bildirim yöntemiyle keşfetmeyi amaçlamaktadır. Sonuçlar genel olarak sürücülerin aşina olmadıkları soldan akan trafikte daha düşük sürüş performansı sergilediklerini göstermiştir. Ayrıca katılımcılar soldan akan trafik senaryosunu daha riskli olarak algılamıştır. Görsel dikkat ölçümleri farklı trafik akışları arasında fark göstermese de görsel dikkatin yolun doğru kısımlarına verilip verilmediği tartışılmıştır. Simülatör çıktıları ve trafik iklimi değerlendirmeleri sürücü becerileri değerlendirmeleriyle birlikte incelenmiş ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being unfamiliar with foreign traffic environments is a known factor that has a negative impact on road safety. However, unlike route familiarity, traffic flow familiarity, that is being familiar with right-hand or left-hand traffic, is overlooked in road safety studies. Even though some studies reported safety concerns regarding being on the unfamiliar side of the traffic, the effect of driving on the unfamiliar side of the road on driving safety is under-explored. This study aims to explore the impact of driving in left-hand traffic by drivers who are familiar with right-hand traffic on their driving in simulated driving. In addition, this study aims to compare the visual attention of drivers in left-hand traffic and right-hand traffic using eye-tracking technology. Lastly, the current study aims to explore the difference in traffic climate evaluations of drivers in left-hand traffic and right-hand traffic scenarios using selfreport measurements. The results demonstrated that drivers had overall lower driving performance in unfamiliar, left-hand traffic scenarios. Traffic climate evaluations also demonstrated that participants perceived unfamiliar traffic flow as more risky and demanding. Although visual attention parameters did not differ between different traffic flow scenarios, whether participants allocated visual attention to the correct side of the road or not is discussed. The examination of simulator outputs and traffic climate evaluations by driver skill evaluations are discussed