Kapalı devre rezervuar yönetimi ve eniyilemesinde yapay zeka teknikleri
Artificial intelligence methods in closed loop reservoir management and optimization
  1. Tez No: 830860
  2. Yazar: ELNUR NURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ORDİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Mathematics, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Petrol ve Doğal Gaz kuyuları için en iyi konumlandırmanın yapılabilmesi ve kuyuların en verimli olacak işletim parametrelerinin belirlenebilmesi petrol rezervuarlarına çok büyük artı değer katar. Bu tez çalışmasında, petrol ve doğal gaz yataklarının işlenmesi için kuyuların ve platformların optimal biçimde yerleştirilmesi ve sözü edilen bileşenlerin entegrasyonu problemi ele alınmış, problemin matematiksel modelleri analiz edilmiş ve bu modellerin eksik yönleri gözönüne alınarak daha kapsamlı bir bulanık matematiksel model önerilmiştir. Buna göre incelenen modellerdeki parametrelerden bazıları doğası gereği bulanık yapıda olup, bu durumu da göz önüne alan daha kapsamlı yeni bir bulanık matematiksel model önerilmiştir. Yeni Modelin çözümü için Yapay Zeka teknikleri kullanılmış, Python programlama dilinden yararlanarak interaktif yazılım sistemi hazırlanmıştır. Bu sistem sahadaki mühendisin de model üzerinde kullanılan algoritmalardan elde edilen sonuçları görüp yorumlamasına imkan vermektedir.
Özet (Çeviri)
Optimal placement of Petroleum and Natural Gas wells and determining the most efficient operational parameters for these wells adds tremendous value to oil reservoirs. In this thesis study, the problem of optimal placement of wells and platforms for the processing of oil and natural gas reservoirs, along with their integration, has been addressed. The mathematical models of the problem have been analyzed, and considering the shortcomings of these models, a more comprehensive mathematical model has been developed. Additionally, taking into account the situations where some parameters in the examined models involve fuzzy data, a new fuzzy mathematical model has been proposed. Artificial Intelligence techniques have been used for solving the problem, and an interactive software system has been developed using the Python programming language. This system allows the field engineer to visualize and interpret the results of the generated solution of the algorithm.