Sorcery on screen: Unveiling the veil of black magic and itsinterface with islam and beyond: A study of Abdelhamid Bouchnak's film 'Dachra'
Ekranda büyücülük: Kara büyünün örtüsünü açmak ve islam ve ötesiyle ara yüzü: Abdelhamid Buuchnak filmi 'Dachra' üzerine bir çalişma
- Tez No: 830859
- Danışmanlar: ASSOCIATE PROF. DR. TOLGA HEPDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı ve İşletme Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kara büyü, özellikle Arap ülkelerinde büyük bir endişe kaynağı olarak ortaya çıktığından, çeşitli filmler bu konuda kamuoyunu bilinçlendirmeye çalıştı. Tunus, son yıllarda bu fenomenin önemini yaşarken, 2018 yılına kadar ülke medyasında önemli bir ilgi görmedi. Tunuslu film yapımcısı Abed Alhamid Bouchnak,“Dachra”adlı filminde bu acil konuyu ele alıyor, kara büyü uygulamalarının karmaşık ağını ve bunların İslami geleneklerle ilişkisini keşfederek izleyicileri karanlığın kalbine doğru tüyler ürpertici bir yolculuğa çıkarıyor. Bu çalışma,“Dachra”nın İslami korku sineması, batıl inanç ve korkunun daha geniş manzarasına nasıl uyduğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. hem estetik hem de teknik analizleri kullanarak. Tezin ikinci kısmı, filmin birincil kaygısı olan kara büyüye odaklanacak ve tasviri ve imalarını daha derinlemesine inceleyecektir. Okuyucunun filmin ana konusunu daha iyi kavramasını sağlamak için çalışma aynı zamanda Tunus'un sosyo-tarihsel geçmişi hakkında ilgili bilgileri de içeriyor.
Özet (Çeviri)
As black magic has emerged as a major concern, particularly in Arabic countries, various films have attempted to increase public awareness about this issue. While Tunisia has experienced the prominence of this phenomenon in recent years, it wasn't until 2018 that it received significant attention in the country's media. Tunisian filmmaker Abed Alhamid Bouchnak addressed this pressing issue in his film“Dachra,”he takes audiences on a chilling journey into the heart of darkness, exploring the intricate web of black magic practices and their relation to Islamic traditions. this study seeks to evaluate how“Dachra”fits within the broader landscape of Islamic horror cinema, superstition, and fear. using both aesthetic and technical analyses. The second part of the thesis will focus on the film's primary concern, black magic, delving deeper into its portrayal and implications. To enhance the reader's comprehension of the film's central subject, the study also includes relevant information about Tunisia's socio-historical background.