Yönetici iradesinin işletme başarısına etkileri: Kocaeli ili örneği
The effects of executive will on business success: The case of Kocaeli
- Tez No: 830919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Artan küreselleşme ve teknolojik gelişmeler ile birlikte rekabet üst düzeye ulaşmış, her işletme mevcut kaynaklarından en üst düzeyde faydalanma çabasını yoğunlaştırmıştır. Değişen rekabet koşulları ve toplumsal koşullarla birlikte örgüt çalışanlarının motivasyonu ve bağlılıkları hem bireysel hem de örgütsel performans üzerinde önemli bir unsur haline gelmiştir. Buna bağlı olarak da yöneticilerin karar mekanizmaları içerisinde çalışanların motivasyonlarını ve bağlılıklarını arttırmak da önemli bir husus durumundadır. İşletmenin işleyişine dair kararların yanı sıra çalışanlara yönelik alınan kararlar da işletme başarısı üzerinde fark yaratır konuma gelmiştir. Çalışma kapsamında yönetici iradesinin işletme başarısı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda teorik yaklaşım içerisinde karar alma, yönetim ve yönetici, toplam kalite yönetimi, işletme başarısı ve yönetici iradesi ile işletme başarısı ölçütleri ilişki başlıklarına yer verilmiştir. Teorik olarak ele alınan konu ayrıca uygulamalı olarak ele alınmış ve yapılan saha çalışması neticesinde elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda yönetici iradesi ile işletme başarısı arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü çok kuvvetli bir ilişkiye rastlanırken katılımcıların cinsiyetlerine, medeni durumlarına, eğitim düzeylerine ve mesleki deneyimlerine hem yönetici iradesi hem de işletme başarısı görüşlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Yaşa ve mevcut kurumdaki mesleki deneyime göre hem yönetici iradesi hem de işletme başarısı görüşlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanırken, 26 – 35 yaş aralığındaki katılımcıların hem işletme başarısı hem de yönetici iradesi algılarının diğer katılımcılara göre daha düşük olduğu, mevcut kurumunda 1 – 5 yıl aralığında deneyime sahip katılımcıların hem işletme başarısı hem de yönetici iradesi algılarının diğer katılımcılara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With increasing globalization and technological developments, competition has reached a high level, and every business has intensified its effort to benefit from its existing resources at the highest level. With the changing competitive and social conditions, the motivation and commitment of the employees of the organization has become an important factor on both individual and organizational performance. Accordingly, it is an important issue to increase the motivation and commitment of the employees within the decision mechanisms of the managers. In addition to the decisions about the operation of the business, the decisions taken for the employees have also come to a position that makes a difference on the success of the business. Within the scope of the study, it is aimed to determine the effects of the will of the manager on the success of the business. In this direction, within the theoretical approach, the titles of decision making, management and manager, total quality management, business success and the will of the manager and business success criteria are included. The theoretical subject was also discussed in practice and the data obtained as a result of the fieldwork was analyzed and interpreted in the SPSS program. In the direction of the analysis, there was a statistically significant, positive and very strong relationship between the will of the manager and the success of the business, while there was no statistically significant difference in the gender, marital status, education level and professional experience of the participants, as well as in the views of the will of the manager and the success of the business. According to age and professional experience in the current institution, there is a statistically significant difference in both managerial will and business success views. It has been determined that the participants with experience in both business success and managerial attitude perceptions are lower than the other participants.