Postmodern sinemada filmlerarasılık kavramı bağlamında Mr. Nobody filminin analizi
Analysis of Mr. Nobody in the context of the concept of intermovies in postmodern cinema
  1. Tez No: 830920
  2. Yazar: BURAK EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN GÜNEVİ USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Postmodernizmin temelinde yatan kendisinden öncekiyle olan ilişkisi, sinemada da kendini yoğun bir biçimde göstermektedir. Sinema alanında postmodernizm, metinlerarasılık ve filmlerarasılık kavramlarıyla ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada öncelikle postmodernizm tanımlanarak metinlerarasılık ve filmlerarasılık kavramlarına ulaşılmıştır. Bu kavramlar sinema çerçevesinde incelenmiş ve aralarındaki bağ“Mr. Nobody”filmi üzerinden değerlendirilmiştir.“Mr. Nobody”filmi ile benzerliği olan filmler filmlerarasılık kavramının“parodi, pastiş, gönderme, alıntı, anıştırma”yöntemleriyle incelenerek; örnek filmin bu filmlerle olan bağlantıları kategorize edilmiştir. Bu kategorize işlemi benzerlik olan filmleri sahne sahne görselleriyle yan yana konularak benzerlikleri ortaya çıkarılmış ve metinsel olarak sahneler arası bağlantılar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The relationship with its predecessor, which lies at the basis of postmodernism, also manifests itself intensely in cinema. In the field of cinema, postmodernism comes to the fore with the concepts of intertextuality and intermovies. In this study, firstly, postmodernism is defined and the concepts of intertextuality and intermovies are introduced. These concepts are examined within the framework of cinema and the connection between them is evaluated through the film“Mr. Nobody”. Films that have similarities with the film“Mr. Nobody”were examined with the methods of“parody, pastiche, reference, quotation, allusion”of the concept of intermovies and the connections of the sample film with these films were categorized. This categorization process revealed the similarities by placing the similar films side by side with their scene-by-scene visuals and textual connections between scenes were revealed.