Avrupa Birliği Veri Koruma Tüzüğü'nün incelenmesi ve tüzük'ün birlik dışında uygulanması sorunu
Review of the European Union General Data Protection Regulation and the question of the application of the regulation outside the union
- Tez No: 830937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BATTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi ve internetin icadıyla veri kaydetme, depolama, saklama işlemleri oldukça kolaylaşmıştır. Bu kolaylık verilerin işlenmesini artırmış ve kişisel verilerin korunması insanlar için çok önemli hale gelmiştir. 1970'li yıllardan beri gelişim gösteren kişisel verilerin korunması hukukunda son olarak 2016 yılında kabul edilen Avrupa Veri Koruma Tüzüğü kişisel veriler mevzuatında önemli bir yer edinmiştir. Bu Tüzük hem kişisel verilerin geniş kapsamda korunması hususunda hem de Tüzüğün uygulama alanı olarak sınır aşan yargı yetkisi içermesi hususunda hukukta önemli bir yere sahiptir. Sınıraşan yargı yetkisi uluslararası hukukta oldukça eleştirilmiş ve mülkilik ilkesine aykırılık teşkil etmesi sebebiyle uluslararası meşruiyetinin bulunmadığı iddia edilmiştir. Ayrıca Tüzük'e göre ülke dışındaki işletmelerden Tüzük'ün veri sorulularına yüklediği yükümlülükleri ihlal edenlere ceza verme yetkisi mevcuttur. Fakat bu husus da uluslararası hukuk doktrininde uygulanması mümkün görülmemiştir. Zira Bir devletin başka bir yabancı devlet bünyesinde ne polisi ne memuru ne zabıtası bulunmaktadır. Bu tür uygulamaya yönelik eleştirilerin haklılık payı mevcuttur. Fakat sınıraşan yargı yetkisi sebebiyle Tüzük'ün uluslararası meşruiyetinin bulunmadığı gibi fikirlere katılmıyoruz. Zira internet gibi fiziksel mekândan bağımsız olup aynı zamanda insanlara zarar verme potansiyeli bu kadar fazla olan bir mekanizmaya karşı mülkilik ilkesi çerçevesinde mücadele etmek pek mümkün görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology and the invention of the internet, data recording, storage and storage processes have become much easier. This ease has increased the processing of data and the protection of personal data has become very important for people. In the personal data protection law, which has been developing since the 1970s, the European Data Protection Regulation adopted in 2016 has gained an important place in personal data legislation. This Regulation has an important place in the law both in terms of the protection of personal data in a wide scope and in terms of the transboundary jurisdiction as the field of application of the Regulation. Transboundary jurisdiction has been highly criticized in international law and it has been claimed that it lacks international legitimacy as it contradicts the principle of territoriality. In addition, according to the Regulation, there is the authority to impose penalties on businesses outside the country that violate the obligations imposed by the Regulation on data subjects. However, this is not considered to be applicable in international law doctrine. This is because a state does not have police, officers or police officers in another foreign state. Criticisms against this kind of practice are justified. However, we disagree that the Regulation lacks international legitimacy due to its transboundary jurisdiction. This is because it does not seem possible to fight against a mechanism such as the internet, which is independent of physical space and at the same time has such a high potential to harm people, within the framework of the principle of territoriality