Çin Afrika'da neo-kolonyal faaliyetlerinin bağımlılık teorileri kapsamında analizi: Nijerya ve Mali örneği
Analysis of China's neo-colonial activities in Africa within the theories of dependence: Nigeria and Mali case
- Tez No: 830936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YİĞİTTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Afrika, içinde barındırdığı zengin kaynaklar nedeniyle küresel güçlerin her dönem ilgi odağı olmuş ve dünya tarihinde önemli bir yer tutmuştur. Çok geniş bir bölgeyi kapsayan Afrika kıtası, yıllarca küresel güçlerin himayesi altında kalmaya zorlanmıştır. Afrika ülkelerinin uzun yıllar boyunca küresel güçlerin sömürüsü halinde kalmaları nedeniyle özgürlüklerini elde ettikten sonra yeni sisteme adapte olmaları zor olmuştur. Çin'in Afrika kıtasındaki varlığı, Çin-Afrika ilişkilerinin anti-emperyalizm dayanışmasıyla günümüze kadar artarak devam etmektedir. Çin'in Afrika'da siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel alanlar başta olmak üzere her sektörde nüfuz oluşturmaya çalışan emperyalist faaliyetleri neo-kolonyalizm iddialarını destekler niteliktedir. Neo-kolonyalizm, eski sömürgeci güçlerin yerini alan ve kaynakların kontrolü, pazar erişimi ve siyasi nüfuz elde etme amacı taşıyan yeni bir sömürgecilik biçimini ifade etmektedir. Bağımlılık teorileri ise, merkez ve çevre ülkeler arasındaki ekonomik ve politik bağımlılığı açıklamak için kullanılan teorik yaklaşımlardır. Bu çalışmada Afrika kıtasına geniş bir yer verilirken Çin'in Nijerya ve Mali ile ilişkileri üzerinde durulmuş ve Çin'in bu ülkelerdeki yatırımları, kaynakların kontrolü, pazar erişimi ve siyasi nüfuz elde etme amacı taşıdığı argümanıyla ele alınmıştır. Çin'in Nijerya ve Mali'deki yatırımlarının siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel etkileri ele alınmıştır. Bağımlılık teorileri perspektifinden, Çin'in bu ülkelerdeki faaliyetlerinin yerel toplumlar üzerindeki etkilere ve kültürel erozyona neden olabileceği tartışılmıştır. Çalışma temelinde Çin'in Nijerya ve Mali'deki neo-kolonyal faaliyetlerinin bağımlılık teorileri kapsamında analizi yapılmıştır. Bu analiz, Çin'in bu ülkelerdeki etkilerini ve bu ilişkilerin Nijerya ve Mali üzerindeki sonuçlarını daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmuştur. Aynı zamanda, bağımlılık teorileri çerçevesinde, güç ve kaynakların eşitsiz dağılımı konusunda daha geniş bir tartışmanın parçası olmuştur. Nijerya ve Mali örnekleri, Çin'in Afrika'daki neo-kolonyal faaliyetlerinin çeşitliliği ve karmaşıklığına odaklanarak genel bir analiz sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Africa, due to its rich resources, has always been a focal point of interest for global powers throughout history, holding a significant place in world affairs. Encompassing a vast region, the African continent has often been subjected to the influence of global powers. As a result of enduring exploitation under these powers for many years, African nations found it challenging to adapt to new systems after gaining their independence. China's presence in Africa has continued to grow, characterized by China-Africa relations based on anti-imperialist solidarity. China's activities across various sectors in Africa, including politics, military, economics, and culture, reflect imperialist endeavors akin to neo-colonialism. Neo-colonialism represents a new form of colonialism, replacing old colonial powers, with the goal of gaining control over resources, accessing markets, and establishing political influence. Dependency theories are theoretical approaches used to explain economic and political interdependence between core and peripheral nations. In this study, while extensively discussing the African continent, the focus has been on China's relations with Nigeria and Mali. The argument revolves around China's investments, resource control, market access, and pursuit of political influence in these countries, in line with neo-colonialist motives. The study examines the political, military, economic, and cultural impacts of China's investments in Nigeria and Mali. From the perspective of dependency theories, the potential effects of China's activities on local communities and cultural erosion have been debated. The core premise of the study involves analyzing China's neo-colonial activities in Nigeria and Mali within the framework of dependency theories. This analysis aids in better understanding China's impacts in these nations and the consequences of these relationships on Nigeria and Mali. Furthermore, within the context of dependency theories, the study contributes to a broader discussion about the unequal distribution of power and resources. The examples of Nigeria and Mali offer a comprehensive analysis, focusing on the diversity and complexity of China's neo-colonial activities in Africa.