Merkezi hekim randevu sisteminin hasta memnuniyeti açısından değerlendirilmesi
Evaluation of central physician appointment system in terms of satient satisfaction
- Tez No: 830939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Randevu sistemleri hastaların kolay ve hızlı bir şekilde randevu alabilmeleri ve muayene olabilmeleri için geliştirilmektedir. Hastalar randevu sistemleriyle birlikte sıra beklemeden muayene olabilmektedir. Bununla birlikte istedikleri hekime, tarihe ve hastaneye randevu alabilme yani hekim ve hastane seçebilme olanaklarına da ulaşabilmektedir. MHRS de bu randevu sistemlerinde bir tanesidir. Bu çalışmada sistem kullanıcılarının memnuniyet düzeyi ile ilgili veriler toplanmış ve memnuniyet düzeyini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada veriler, bir kamu hastanesine muayene olmak için gelen sistem kullanıcıları ile anket yapılarak toplanmıştır. Anket verileri için beşli likert ölçek kullanılmış, toplanan veriler SPSS programında işlenmiş, istatistiksel yöntemler ile de analiz edilmiştir. Araştırmada 463 kişi ile anket yapılmıştır. Bu katılımcılar yakınları aracılığı ile randevu alanlardan, randevusuz gelenlerden ve randevu alarak gelenlerden oluşmaktadır. Katılımcıların %74'3ünün sisteme dair memnuniyet düzeyi yüksek, %17, 3'ünün ise memnuniyeti orta düzeydedir. Katılımcıların çoğunluğu randevulu iken, randevusuz gelenlerin sistemi kullanmayı bilmediği, yabancı uyruklu olduğu ya da sistem hakkında bilgi sahibi olmadığı, bu katılımcıların oranlarının ise diğer katılımcılara oranla çok düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma katılımcılarının medeni durumunun, mesleğinin ve randevu alma şeklinin memnuniyet düzeyini etkilediği, yaş gruplarının, eğitim düzeylerinin, meslek gruplarının ve kullanım sürelerinin de randevu alma şekillerine göre aralarında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Appointment systems are being developed so that patients can easily and quickly make an appointment and be examined. Patients can be examined without waiting in line with their appointment systems. In addition, they have the opportunity to make an appointment with the doctor, date and hospital they want, that is, to choose a doctor and hospital. MHRS is one of these appointment systems. In this study, data about the satisfaction level of system users were collected and it was aimed to determine the level of satisfaction. In the research, the data were collected by conducting a questionnaire with the system users who came to a public hospital to be examined. A five-point Likert scale was used for the survey data, the collected data were processed in the SPSS program and analyzed with statistical methods. In the study, a survey was conducted with 463 people. These participants consist of those who get an appointment through their relatives, those who come without an appointment, and those who come with an appointment. %74,2 of the participants have a level of satisfaction with the system, while %17,3 have a medium level of satisfaction. While the majority of the participants were with an appointment, it was seen that those who came without an appointment did'nt know how to use the system, were foreign nationals or did'nt know about the system, and the rate of these participants was very low compared to the other participants. Satisfaction with the marital status, occupation, and way of making appointments of the research participants age groups, education levels, occupational groups and usage it is seen that there is a significant relationship between the duration of the appointment according to the way they make an appointment. Or thet dont have knowledge about the system, it is seen that the proportions of these participants was found to be very low compared to other participants.