Ermeni lobisinin ABD dış politikası üzerindeki etkisi
Impact of the Armenian lobby on US foreign policy
  1. Tez No: 830943
  2. Yazar: AMALIYA ISMAYILOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'nde Ermeni Lobisi'nin etkili faaliyetlerini ele almaktadır. Ermeni Lobisi, sınırlı maddi kaynaklara ve nüfus azlığına rağmen Amerikan Kongresi ile güçlü ilişkilere sahiptir. Lobicilik, çıkar gruplarının hükümet kararlarını etkileme çabalarını içerir ve Amerikan siyasi sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu tezde, Amerika'ya yerleşmiş Ermeni toplumunun tarihçesi incelenirken, lobinin yerel ve uluslararası düzeydeki etkileri detaylı bir şekilde değerlendirilmektedir. Çalışmanın bölümleri arasında, lobi faaliyetlerinin sosyolojik, kültürel ve yasal temelleri, Ermeni toplumunun ABD'ye yerleşim süreci ve lobinin ABD'nin dış siyaseti üzerindeki etkisi ele alınmaktadır. Ayrıca, lobinin başkanlık seçimleri, kongre seçimleri ve diğer resmi kuruluşlar üzerindeki etkileri ayrıntılı bir şekilde incelenir. Çalışma, Ermeni Lobisi'nin Amerikan siyasetindeki önemli rolünü ayrıntılı bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the influential activities of the Armenian Lobby in the United States. The Armenian Lobby has strong relations with the American Congress, despite limited financial resources and low population. Lobbying involves efforts by interest groups to influence government decisions and is an important part of the American political system. In this thesis, while the history of the Armenian community settled in America is examined, the effects of the lobby at the local and international level are evaluated in detail. Among the sections of the study, the sociological, cultural and legal foundations of lobbying activities, the settlement process of the Armenian community in the USA and the impact of the lobby on the foreign policy of the USA are discussed. Additionally, the lobby's effects on presidential elections, congressional elections, and other official institutions are examined in detail. The study reveals in detail the important role of the Armenian Lobby in American politics.