The influence of the Armenian Diaspora on The American foreign policy
Ermeni Diasporasının Amerikan dış politikası üzerinde etkisi
  1. Tez No: 966310
  2. Yazar: FATİH AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDELWAHAB HECHICHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of South Florida
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türk-Ermeni ilişkilerinin zayıflaması ve yoğun Amerikan misyonerlik faaliyetlerinden sonra Ermeniler eğitim, ekonomik ve siyasi nedenlerle anavatanlarını terk etmeye başladılar. Amerika Birleşik Devletleri'ne göç, özellikle 1915 tarihli Tekir Kanunu'na tepki olarak yoğunlaştı. Amerika Birleşik Devletleri'nde siyasi haklara sahip olduktan sonra Ermeni göçmenler, sözde Ermeni Soykırımı'nın tanınmasını, Ermenistan'a mali yardım ve Ermenistan lehine diğer politikaları kazanmak için çalışan ABD hükümetinin politikasını etkilemeye çalışan gruplar oluşturdular. Sözde Ermeni Soykırımı'nın çözüme kavuşturulmasıyla başlayan süreç tarihsel boyuttan çıkarılarak siyasi boyuta taşınmış ve uluslararası bir politika aracı oluşturulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri'nde Ermeni diasporası, uluslararası sahneyi dikkatle takip eden ve Amerika Birleşik Devletleri'nin dış politikalarını Ermenistan lehine savunan diaspora örgütleri aracılığıyla sistematik olarak hükümet politikasını etkilemeye çalışıyor. Bu çalışmada Ermenistan Diasporasının Amerikan siyaseti ve politika oluşturma üzerindeki nihai amaçları ve Ermeni Lobisinin faaliyetleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
After the weakening of Turkish-Armenian relations and intensive American missionary activities, Armenians began to leave their homelands for educational, economic, and political reasons. Emigration to the United States intensified in particular in response to the 1915 Techir (Relocation and Resettlement) Law. After achieving political rights in the United States, Armenian immigrants formed groups that began trying to influence U.S. government policy, working to win recognition of the alleged Armenian Genocide, financial assistance for Armenia, and other policies favorable to Armenia. The process that began the resolution of the alleged Armenia Genocide was removed from the historical dimension and moved to the political dimension and an international policy instrument was created. In the United States, the Armenian Diaspora strives to influence government policy systematically through diaspora organizations that carefully follow the international scene and advocate for United States foreign policies in favor of Armenia. In this study, the ultimate aims of the Armenia Diaspora over American politics and policy-making, and the activities of the Armenian Lobby will be examined.