Investigation of wave loads at the lee-side of a rubble mound breakwater head
Taş dolgu dalgakıran müzvarının liman tarafındaki dalga yükleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 830952
  2. Yazar: CEM SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL, DR. HASAN GÖKHAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Marine Science, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Taş dolgu dalgakıranların müzvar kısmının stabilite açısından gövde kısmına göre daha kritik olduğu bilinmektedir. Yaygın olan uygulama, taş dolgu dalgakıranların müzvar kısmında, özellikle müzvar kısmının liman tarafında daha ağır koruyucu tabaka elemanlarının kullanılmasıdır. Ancak müzvar kısmının liman tarafında dalga parametreleri ile hidrodinamik yükleme arasındaki ilişki tam olarak araştırılmamıştır. Bu çalışmanın kapsamında, antifer birimler kullanılarak inşa edilen bir taş dolgu dalgakıranın müzvar kısmının liman tarafında dalga parametreleri ve hidrodinamik yükleme arasındaki ilişkiyi gözlemlemek için deneysel bir çalışma yapılmıştır. Deneyler ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Kıyı ve Deniz Mühendisliği Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Test edilen fiziksel modelin koruma tabakası eğimi 1:1,5 olup, antifer birimleri dalgakıranının hem müzvar hem de gövde kısımlarına yerleştirilmiştir. Deneylerde 8 farklı su derinliği, 13 farklı dalga periyodu ve 0,045'lik tek bir dalga dikliği değeri dikkate alınmıştır. Deneyler sırasında, dalga kanalı boyunca ve kesit çevresinde farklı noktalarda su yüzeyi yüksekliği ve parçacık hızı ölçümlerine ek olarak, müzvar kısmının liman tarafında tek bir antifer biriminin üst yüzeyinde basınç ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre, tek bir dalganın geçişi sırasında, bir antifer biriminin üzerindeki hidrodinamik yükleme, dalga kırılmasının olmasına ve konumuna bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. Dalganın sensöre ortalama 1,08 birim genişlikte çevresel mesafede ve ortalama 0,61 birim genişlikte düşey mesafede kırılması durumunda, antifer ünitesi üzerinde okunan basınç sinyalinin güçlü negatif dinamik basınç değerleri ile tek tepeli yerine çift tepeli bir şekil aldığı görülmektedir. Ayrıca, hızlar müzvar kısmının liman tarafına yaklaştıkça, yapıdan uzaktaki hız değerlerinin üç katına kadar önemli ölçüde artmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is well-known that head sections of the rubble mound breakwaters are more critical than trunk sections in terms of stability. The common practice is to use heavier armor layer units at the head sections of rubble mound breakwaters, especially at the lee-side of the head sections. However, the relation between the wave parameters and hydrodynamic loading at the lee-side of the head section has not been completely investigated. In the scope of this study, physical model experiments were conducted to observe the relation between the wave parameters and hydrodynamic loading at the lee-side of the head section of a rubble mound breakwater constructed using antifer units. The experiments were carried out at the Coastal and Ocean Engineering Laboratory of the METU Civil Engineering Department. The armor layer slope of the tested physical model was 1:1.5, and antifer units were placed on both the head and trunk sections of the breakwater. In the experiments, 8 different water depths, 13 different wave periods, and a single wave steepness value of 0.045 were considered. During the experiments, pressure measurements on the top face of a single antifer unit at the lee-side of the head section were carried out in addition to water surface elevation and particle velocity measurements at different locations along the wave flume and around the cross-section. According to the results, during the passage of a single wave, hydrodynamic loading on a single antifer unit changes remarkably depending on the presence and location of wave-breaking. It is observed that the pressure signal on the top face of the unit takes a double-peaked form rather than single-peaked with strong negative dynamic pressure values when the plunger breaks at an average circumferential distance of 1.08 unit width offshore and vertical distance of 0.61 unit width above. Furthermore, velocities significantly increase closer to the lee-side of the head section up to three times the undisturbed values.