Lityum piller için grafen oksit ve metal oksit içerikli kompozit anot elektrotlarının geliştirilmesi, karakterizasyonu ve uygulaması
Development, characterization and application of composite anode electrodes containing graphene oxide and metal oxide for lithium batteries
  1. Tez No: 830951
  2. Yazar: RECEP SIVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERYA DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında farklı metal oksitlerin Co3O4 ve MoO3 sentezlendikten sonra modifiye hummers yöntemi kullanılarak sentezlenen bor ve/veya azot katkılandırılmış grafen oksit yapılarla belli oranlarda karıştırılarak lityum iyon pillerde anot bölmesi için anot aktif madde sentezlenmiştir. Sentezlenen kompozit maddelerin morfolojik ve kimyasal yapısı Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak yapıldı. Daha sonra X-Işınları Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) kullanılarak yüzey kimyası hakkında bilgi edinilmiştir. Bir sonraki aşamada grafit, grafen oksit, bor katkılı GO/Co3O4, bor katkılı GO/MoO3 bor ve azot katkılı GO/Co3O4 ve bor ve azot katkılı GO/MoO3 kompozit elektrot malzemeleri hazırlandıktan sonra lityum iyon pilleri için anot aktif madde olarak kullanılmıştır. Hazırlanan anot elektrotlarını içeren hücre boyutunda prototip lityum iyon piller hazırlanmıştır. Prototip olarak hazırlanan pillerin performans testleri laboratuvar koşullarında gerçekleştirilmiştir. Lityum iyon piller için hazırlanan anot test hücrelerin deşarj/şarj kapasiteleri, çevrim sayısı verileri ve döngüsel voltamogramları karşılaştırıldığında en yüksek deşarj kapasitesi“Bor ve Azot Katkılı GO/MoO3”ile hazırlanmış yarı hücreye olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master's thesis study, after synthesizing different metal oxides Co3O4 and MoO3, the anode active material for the anode compartment in lithium ion batteries was synthesized by mixing them in certain proportions with boron and/or nitrogen doped graphene oxide structures synthesized using the modified hummers method. The morphological and chemical structure of the synthesized composite materials were carried by using Scanning Electron Microscopy (SEM). Then, information about surface chemistry was obtained by using X-Ray Photoelectron Spectroscopy (XPS). In the next step, graphite, graphene oxide, boron doped GO/Co3O4, boron doped GO/MoO3, boron and nitrogen doped GO/Co3O4and boron and nitrogen added GO/MoO3composite electrode materials were used as anode materials for lithium ion batteries. Cell-sized prototype lithium-ion batteries containing the prepared anode electrodes were fabricated. Performance tests of batteries prepared as half cells were carried out under laboratory conditions. When the discharge/charge capacities, cycle number data and cyclic voltammograms of the half cells prepared for lithium-ion batteries were compared, it was found that the anode test cell prepared with“Boron and Nitrogen Doped GO/MoO3”had the highest discharge capacity.