Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal'in yurtiçi tetkik seyahatleri (1930-1931)
President Gazi Mustafa Kemal's domestic research trips (1930-1931)
- Tez No: 831044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM TURP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, 17 Ekim 1922-10 Kasım 1938 tarihleri arasında 44 kez yurtiçi seyahati yapmıştır. Gazi'nin seyahatlerin zamanlamaları, önemli siyasi ve sosyal gelişmeleri takip etmesi açısından önemlidir. Gazi, seyahatlerin zamanlarını, halkın da görüşlerini bizzat almasını veya yapılacak bir inkılabı halkın benimsemesi için kendisinin de orada olmasını sağlamaya yönelik belirlemiştir. Bu sayede kamuoyu oluşmasında etkili olmuştur. 1929 Dünya Ekonomik Buhranının ülkeye etkileri ve Serbest Cumhuriyet Fırkası denemesinin başarısız olduğu bir zamanda Gazi, büyük bir yurt seyahatine çıkmıştır. Seyahatin amacı ekonomik sıkıntılara çözümler bulmak ve yeni fırkaya halkın neden bu kadar ilgi gösterdiğini anlamaktı. Seyahat sırasında Menemen Olayının da olması seyahate farklı bir anlam daha yüklemiştir. Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal'in Yurtiçi Tetkik Seyahatleri (1930-1931) başlıklı bu tez çalışmasında, Gazi'nin 17 Kasım 1930-2 Mart 1931 arasında gerçekleştirdiği yurt seyahati sonucunda yazılan raporlar ışığında seyahat bölgelerinin durumu ve seyahatlerin ülke politikalarına etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
President Gazi Mustafa Kemal made 44 domestic trips between October 17, 1922 and November 10, 1938. The reports that form the main subject of this thesis were written as a result of his“Investigation Travels”. The timing of Gazi's travels is important for him to follow important political and social developments. While choosing the times of his travels, Gazi determined the times of his travels in order to get the opinions of the public in person or to ensure that he himself was there in order for the public to adopt a reform to be made directly. In this way, he was effective in the formation of public opinion. In 1929, when the effects of the World Economic Depression on the country and the Free Republican Party failed, Gazi embarked on a major trip abroad. The purpose of the trip was to find solutions to economic problems and to understand why the public showed so much interest in the new party. The fact that the Menemen Incident took place during the trip gave the trip a different meaning. In this thesis titled President Gazi Mustafa Kemal's Domestic Investigation Travels (1930-1931), it is attempted to reveal the situation of the travel regions and the effects of the travels on the country's policies in the light of the reports written as a result of Gazi's domestic travels between November 17, 1930 and March 3, 1931.