Çağatay Türkçesi dönemine ait bazı eserlerde birleşik fiiller
Compound verbs in some works belonging to the period of Changatai Turkish
- Tez No: 831045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYUP SERTAÇ AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 741
Özet
Çağatay Türkçesi Dönemine Ait Bazı Eserlerde Birleşik Fiiller adı verilen bu tez Şiban Han Dîvân, Mevlânâ Lutfî Gül ü Nevrûz, Yûsuf Emirî Dehnâme, Ebulgazi Bahadır Han Şecere-yi Türk ve Hüseyin Baykara Dîvânı adlı beş temel eserin içerisindeki birleşik fiilleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Adı geçen eserlerdeki birleşik fiiller işlev ve fonksiyonlarına göre incelenmiş olup İsim + Yardımcı Fiilden Oluşan Birleşik Fiiller, Anlam Kayması Yoluyla Oluşan Birleşik Fiiller, Karmaşık Fiiller, Tasvir Fiilleri şeklinde sınıflandırılmıştır. Yaptığımız bu çalışma“Giriş”,“İnceleme”,“I. Bölüm”, II. Bölüm“, ”III. Bölüm“, ”IV. Bölüm“, ”V. Bölüm“ ve ”Sonuç" bölümlerinden oluşmaktadır. İncelenen eserlerdeki birleşik fiillerin tespitine bağlı olarak varılan netice ve öneriler sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, called Compound Verbs in Some Works Belonging to the Period of Chagatai Turkish, is the work of five works named Şiban Khan Divan, Mevlâna Lutfî, Gül ü Nevruz, Yûsuf Emirî Dehnâme, Ebulgazi Bahadır Khan Şecere-yi Türk and Hüseyin Baykara Divan. Verbs designed in design. The verbs in the UK that occur in the name are in the form of Forming Verbs, Mixed Compound Verbs, Descriptive Verbs, Binary Compound Verbs and Stem Verbs, which have function and function. This study we have done consists of Introduction“, ”Review“, ”Part I“, ”Chapter II“, ”Part I“, ”Chapter IV“, ”Chapter V“ and ”Conclusion". It will be concluded depending on the determination of the acts in the examined projects and will be processed according to the work result.