Kent imajı üzerine bir uygulama: Kars örneği
An application on the image of the city: The case of Kars
  1. Tez No: 831047
  2. Yazar: HÜSEYİN AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÖZYAKIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmanın genel amacı Kars kent imajını ve yaşam memnuniyetini etkileyen faktörlerin tespit edilmesidir. Özel amaçlar ise Kars'a dair yıllardır süregelen «sahipsiz kent» algısını bilimsel olarak ortaya koymak, kente dair farklı yaklaşımlar (çocuk dostu kent, genç dostu kent, kadın dostu kent gibi) ekseninde Kars'a yönelik algıları tespit etmek ve Kars'a dair çeşitli temalarda tanıtıcı sloganlar belirlemektir. Araştırma sonuçlarına göre Kars'ın kent imajına bakıldığında kadın dostu kent ve engelli dostu kent açısından güçlü bir olumsuz yaklaşım görülmektedir. Kars'a dair en olumsuz yaklaşım ise yaşanabilir kent algısına yönelik ortaya çıkmıştır. Buna göre %70'in üstünde bir oranla Kars'ın yaşanabilir bir kent olmadığı sonucu elde edilmiştir. Kars'a dair tanıtıcı sloganlara bakıldığında 6 temanın öne çıktığı görülmüştür. Bunlar sırasıyla: Kış turizmi, Kültür-medeniyet, Tarih, Sahipsizlik, Sınır-Uzaklık ve Tarım-Hayvancılık temaları olmuştur. Kars'ın bir insan olması durumunda sahip olacağı kişilik ve karakter özellikleri sırasıyla; iyi, kültürlü, yalnız ve soğuk olacağı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre Kars denilince insanların aklına ilk etapta gelen kavramlar sırasıyla Kar, Kaz, Kaşar peyniri, Kars Kalesi olmuştur. Kars'ın bir insan olması durumunda sahip olacağı kişilik ve karakter özellikleri sırasıyla; iyi, kültürlü, yalnız ve soğuk olacağı tespit edilmiştir. Araştırmanın uygulama sonuçlarına göre vatandaşlık benlik algısı, kültür, çevre, üniversite ve nüfus problemleri gibi boyutların Kars'taki kent imajı ve yaşam memnuniyetine önemli ölçüde etki ettiği görülmüştür. Bu sonuçların politika yapıcılara yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to determine the factors affecting Kars city image and life satisfaction. Special objectives are to scientifically reveal the perception of the“disowned city”about Kars that has been going on for years, to determine the perceptions about Kars on the axis of different approaches to the city (such as child-friendly city, youth-friendly city, woman-friendly city), and to is to determine introductory slogans on various themes. According to the results of the research, when the city image of Kars is examined, a strong negative approach is seen in terms of a woman-friendly city and a disabled-friendly city. The most negative approach to Kars has emerged towards the perception of a livable city. Accordingly, it was concluded that Kars is not a livable city with a rate of over 70%. When the promotional slogans about Kars were examined, it was seen that 6 themes came to the fore. These were respectively: Winter tourism, Culture-Civilization, History, Disowned, Border-Distance and Agriculture-Livestock. If Kars is a human, the personality and character traits he will have are respectively; It has been determined that he will be good, cultured, lonely and cold. According to the results of the research, the first concepts that come to mind when Kars is mentioned are Snow, Kars Goose, Kaşar cheese and Kars Castle, respectively. If Kars is a human, the personality and character traits he will have are respectively; It has been determined that he will be good, cultured, lonely and cold. According to the application results of the research, it has been seen that dimensions such as citizenship, self-perception, culture, environment, university and population problems have a significant effect on the city image and life satisfaction in Kars. These results are expected to guide policy makers.