Şant ameliyatı yapılan idiopatik normal basınçlı hidrosefali olgularında proton manyetik rezonans spektroskopi parametreleriyle cerrahi sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between proton magnetic resonance spectroscopy parameters and surgical outcomes in shunted patients with idiopathic normal pressure hydrocephalus
- Tez No: 831060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA GÜVERCİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Giriş&Amaç: İdiyopatik Normal Basınçlı Hidrosefali'nin (İNBH) kesin tanısı, mevcut semptomların ancak ve ancak şant cerrahisi sonrası kısmi ya da tamamen düzelmesi ile konulabilir. Tedavideki ilk tercih olan şant ile klinik yanıt alma oranı %30-80 arasında olan İNBH konusunda aşılması gereken en büyük zorluk, ameliyata uygun hastaların seçilerek ameliyat sonrası prognozun belirlenebilmesidir. Bu sorunun çözümüne katkı sunmak amacıyla VPS ameliyatı yapılmış İNBH tanılı 15 olgunun Manyetik Rezonans Spektroskopi (MRS) ile elde edilen belirli serebral bölgelere ait veriler ile klinik yanıtları çalışmamızda değerlendirilmiştir. Gereç&Yöntem: Çalışmamız; kliniğimizde Ocak 2022-Mart 2023 tarihleri arasında İNBH tanısı ile ventriküloperitoneal şant (VPS) ameliyatı yapılmış, başka bir majör Santral Sinir Sistemi Bozukluğu bulunmayan, 15 olgunun preoperatif ve postoperatif 3. aylarında klinik olarak yürüme, nörofizyoloji, denge, kontinans ve total değerlendirme olarak İNBH Ölçeği ile MRS'den elde edilmiş bilateral 10 serebral bölgeye ait 450 parametrenin çeşitli şekillerde değerlendirilmesini kapsamaktadır. Bulgular: Ana hatlarıyla Kolin'in nörofizyoloji yanıtı olanlarda preoperatif olarak sol medial frontal bölgede daha fazla, sol talamus bölgesinde daha az olması anlamlıyken, VPS ile sol talamustaki değişimi, nörofizyoloji puan değişimi ile pozitif yönlü güçlü korelasyon göstermiştir. Kreatin'in kontinans yanıtı olanlarda preoperatif sağ talamus ve sağ bazal ganglion bölgelerinde daha az olması anlamlıyken; VPS ile sağ talamustaki değişimi, kontinans yanıtı açısından anlamlı bulunmuştur. Ayrıca Kre'nin sağ talamustaki değişimi ile nörofizyoloji puan değişimi arasında ve sağ bazal gangliondaki değişimi ile yürüme ve total puanlarındaki değişim arasında pozitif yönlü güçlü korelasyon bulunmaktadır. N-asetilaspartat'ın nörofizyoloji yanıtı olanlarda preoperatif olarak sağ medial frontal bölgede daha fazla, bilateral periventriküler bölgede ise daha az olması anlamlıyken; VPS ile sol medial frontal bölgesindeki değişimi, nörofizyoloji yanıtı açısından anlamlı bulunmuştur. Laktat'ın denge yanıtı olanlarda preoperatif olarak sol bazal ganglion bölgede daha fazla olması anlamlıyken, VPS ile sağ medial frontaldeki değişimi, denge puanındaki değişimi arasında negatif yönlü güçlü korelasyon bulunmaktadır. Çalışmamız kapsamında incelediğimiz parametrelerden olan Kolin/Kreatin (yürüme, nörofizyoloji, denge, kontinans, total), Kolin/N-asetilaspartat (denge), Kreatin/N-asetilaspartat (nörofizyoloji, denge), Laktat/Kolin (denge, kontinans), Laktat/Kreatin (denge, kontinans), Laktat/Nasetilaspartat (denge, kontinans) oranları, ağırlıklı olarak parantez içlerinde yazılan komponent yanıtlarıyla ilgili, çeşitli özellikler barındırmaktadır. Sonuç: Çalışma kapsamında birçok serebral bölge ve parametre ele alınmış olup elde edilen sonuçlar, İNBH için tahmin edileceği üzere, oldukça karmaşık bir patolojik sürecin varlığını göstermektedir. Gelecekteki çalışmalarla MRS'nin bu hastalık için gerçek potansiyel değeri daha iyi anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Idiopathic Normal Pressure Hydrocephalus (INPH) is a disease in which symptoms such as ataxia, dementia, and incontinence are clinically associated with ventriculomegaly. The definitive diagnosis can be made only after partial or complete resolution of existing symptoms after shunt surgery. Despite advances in diagnosis and treatment, the clinical response rate of shunts remains between 30-80%. Therefore, the biggest challenge in INBH is the selection of patients suitable for surgery and subsequent determination of prognosis. With the thought that it may contribute to the solution. the clinical responses of 15 patients diagnosed with INBH who underwent shunt surgery and the data on specific cerebral regions obtained using Magnetic Resonance Spectroscopy (MRS) were evaluated in our study. Materials and Methods: This study included 15 patients who were operated on with the diagnosis of INBH between January 2022 and March 2023 in our center. The evaluation included gait, neurophysiology, balance, continence, and total scores according to the INBH scale, and 450 parameters of 10 bilateral cerebral regions obtained from MRS, in the preoperative and postoperative 3rd months. Results: While Choline levels were significantly higher in the left medial frontal region and lower in the left thalamus region preoperatively in neurophysiology responders, the change in the left thalamus with the shunt showed a strong positive correlation with the neurophysiology score change. While Creatine levels were significantly lower in the preoperative right thalamus and right basal ganglia regions in continence responders, the change in the right thalamus with shunt placement was significant. In addition, there was a strong positive correlation between the changes in neurophysiology score and Creatine in the right thalamus and; between the changes in gait and total scores and the right basal ganglia. While N-acetyl aspartate levels were significantly higher in the right medial frontal region and lower in the bilateral periventricular region preoperatively in neurophysiology responders; the change in the left medial frontal region with shunting was found to be significant in terms of neurophysiological response. While Lactate levels were higher in the left basal ganglia preoperatively in the balance responders, the change in the right medial frontal region with the shunt showed a strong negative correlation with the balance score change. Among all the metabolite ratios examined, those that provided significant results in terms of significant components in parentheses are briefly as follows; Choline/Creatine (gait, neurophysiology, balance, continence, and total), Choline/Nacetyl aspartate (balance), Creatine/N-acetyl aspartate (neurophysiology and balance), Lactate/Choline (balance and continence), Lactate/Creatine (balance and continence), and Lactate/N-acetyl aspartate (balance and continence). Conclusion: In the present study, many cerebral regions and parameters were discussed, and the results indicated the existence of a very complex pathological process, as expected for INBH. With future studies, the real potential of MRS use for this disease will be better understood.