Kırşehir ilinde endüstriyel simbiyoz uygulamaları
Industrial symbiosis applications in Kırşehir province
  1. Tez No: 831097
  2. Yazar: BURÇİN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN FİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma kapsamında Kırşehir ilinde faaliyet göstermekte olan endüstriyel atık potansiyeli olan firmaların atıklarının neler olduğu, miktarı ve atıkların nasıl bertaraf edildiği hakkında bilgi toplanmıştır. Toplanan bilgiler ışığında konuyla alakalı Dünya'da ve Türkiye'de yapılmış olan örnek çalışmalardan yola çıkarak bu atıkların maksimum düzeyde değerlendirilmesi için firmaların eşleştirilmesi yapılmıştır. Eşleştirmeler neticesinde Kırşehir için simbiyoz ağı örneği oluşturulmuştur. Böylece, işletmelerin açığa çıkardığı atıkların minimum düzeylere düşürülerek çevreye zarar vermeyecek şekilde geri kazanımını sağlanarak yeni iş imkanları oluşturulmuştur. Ayrıca, mevcut tez ile hem çevre ve endüstriyel işletmeler arasında simbiyoz ilişkisini oluşturmak hem de bölgesel kalkınmaya ve sürdürülebilirliğe destek sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, information was collected about the wastes of companies with industrial waste potential operating in Kırşehir, their quantities and how the wastes were disposed of. In the light of the collected information, the companies were matched in order to evaluate these wastes at the maximum level, based on the relevant case studies conducted in the world and in Türkiye. As a result of the matching, a symbiosis network example was created for Kırşehir. Thus, new business opportunities were created by reducing the wastes produced by the enterprises to minimum levels and ensuring their recycling in a way that would not harm the environment. In addition, with the current thesis, it is aimed to create a symbiosis relationship between the environment and industrial enterprises and to support regional development and sustainability.