Endüstriyel atıklarla kirlenmiş alanlardan petrol türevi hidrokarbonların biyodegredasyonunu yapan bakterilerin izolasyonu, karakterizasyonu ve bazı özelliklerinin incelenmesi
Isolation, characterization and examination of some features of bacteria that biodegrade hydrocarbons derived from petroleum in areas contaminated with industrial waste
  1. Tez No: 456417
  2. Yazar: MUHAMMED YUNUS EMRE KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖĞÜTCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada toprak örnekleri Kırşehir ilinde bulunan lastik fabrikası etrafından, Mersin ilindeki krom fabrikası ve Mersin ili Kazanlı ve Karaduvar rafineri bölgesinden petrol ve petrol türevlerini içeren endüstriyel atıklar ile kirlenmiş alanlardan alınmıştır. Toprak örneklerinden toplam 40 bakteri izole edilmiştir. İzolatlar morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal testlerin yanı sıra moleküler tanı yöntemiyle tanımlanmıştır. 16S rRNA sekans analizi sonuçlarına göre izolatların; Bacillus, Diaphorobacter, Cupriavidus, Acinetobacter, Achromobacter, Massilia, Staphylococcus ve Azospirillum cinslerine ait olduğu belirlenmiştir. İzolatların antibiyotik dirençlilikleri ve toplam antibiyotik direnç yüzdesi belirlenmiştir. Toplam antibiyotik direnç yüzdesi en yüksek %82,5 Tetracycline ve en düşük % 15 Imipenem`e ait olduğu tespit edilmiştir. Yine izolatların ağır metal dirençlilikleri de belirlenmiş ve en yüksek ağır metal dirençliliği hem 5 mM hemde 20 mM`lık mangan konsantrasyonlarında gözlenmiştir. Ayrıca izolatların biyosürfektan üretme yeteneklerinin belirlenmesi amacıyla ''Drop Collapse'' yöntemi uygulanmış ve 29 izolatın biyosürfektan sentezleme özelliğine sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada; petrol ve petrol türevlerini içeren endüstriyel atıklarla kirlenmiş alanlardan poliaromatik hidrokarbonları parçalayabilen, ağır metal ile antibiyotiklere karşı direnç gösteren ve biyosürfektan üretebilen farklı bakteri türleri elde edilmiştir. Yukarıda belirtilen özeliklere sahip türlerin biyoremediasyon çalışmalarında kullanılmasının ekosistemin dengesinin düzenlenmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the soil samples were taken from the contaminated areas with industrial waste including petroleum and its derivatives from around the tire factory in Kırşehir, chrome factory in Mersin and Kazanlı, and Karaduvar refinery regions in Mersin. A total of 40 bacteria were isolated from soil samples. The isolates were identified with molecular diagnostic method as well as morphological, physiological and biochemical tests. Based on the results of 16S rRNA sequence analysis, it was found out that the isolates belonged to the Bacillus, Diaphorobacter, Cupriavidus, Acinetobacter, Massilia, Staphyloccoccus and Azospirillum genera. Antibiotic resistance and total antibiotic resistance percentage of the isolates were determined. The percentage of total antibiotic resistance was determined as the highest 82,5 % Tetracycline and the lowest 15% Imipenem. Again, heavy metal resistances of isolates were determined and the highest heavy metal resistance was observed in both 5 mM and 20 mM manganese concentrations. Additionally, in order to determine biosurfactant production abilities of isolates, ''Drop Collapse'' method was applied and it was determined that 29 isolates have biosurfactant producing ability. As a result, in this study, different bacterial species degrading polyaromatic hydrocarbon, resisting against antibiotics with heavy metals and producing biosurfactant from the contaminated areas with industrial wastes including petroleum and petroleum derivatives were acquired. It is thought that usage of species with aforementioned features in bioremediation studies will contribute to the improvement of the balance of ecosystem.