4-sh fenil, boraksan ve boroksin gruplu yeni makrosiklik boronatların sentezi, karakterizasyonu, stereojenik ve antibakteriyel özellikleri
Syntheses, characterization, and stereogenic and antibacterial properties of new macrocyclic boronates with 4-sh phenyl, boraxane and boroxine groups
  1. Tez No: 831104
  2. Yazar: BLESSING ZVIKOMBORERO KUSENA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEN BİLGE KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Tez kapsamında, 4 adet salenH2 tipi ligand (1a-1d) ve 8 adet orijinal makrosiklik boronat (bor kompleksi) (2a-2d ve 3a-3d) sentezlendi. Öncelikle salisilaldehitin MeOH'de 1,2- diaminoetan, 1,3-diaminopropan ve 1,4-diaminobütan ile etkileştirilmesinden salenH2 ligandları (1a-1c) hazırlandı. Salisilaldehitin EtOH'de sistamin dihidroklorür ile tepkimesinden salenH2 ligandı (1d) elde edildi. 4-Merkaptofenilboronik asit ve salenH2 ligandları (1a-1d), boraksan grubuna (RB-O-BR) sahip makrosiklik boronatlar (dinükleer bor kompleksleri) (2a-2d)'yi elde etmek için toluende 2:1 sitokiyometride kondenzasyon tepkimesine sokuldu. Boroksin grubuna [(B-O-B)-(O2BPh)] sahip makrosiklik boronatlar (trinükleer bor kompleksleri) (3a-3d), borik asit/4-merkaptofenilboronik asit ile salenH2 ligandları (1a-1d)'nin CH3CN'de etkileştirilmesi ile sentezlendi. Dinükleer makrosiklik boronatlar (2a-2d) iki adet dört-koordineli bor atomuna sahipken, trinükleer makrosiklik boronatlar (3a-3d) iki adet dört-koordineli ve bir adet üç-koordineli bor atomu içermektedir. Bu tezde sentezlenen makrosiklik boronatlar, dört-koordineli iki bor atomunu birbirine bağlayan oksijen atomlu merkezi 7- (2a ve 3a), 8- (2b ve 3b), 9- (2c ve 3c) ve 11- (2d ve 3d) üyeli bir heterohalka içermektedir. Dört-koordineli olmasından dolayı iki bor atomu, diastereomerlerin oluşumuna götüren stereojenik merkezlerdir. Makrosiklik boronat (2 ve 3)'ün yapısı; MS, FTIR, bir-boyutlu (1D) ve iki-boyutlu (2D) NMR yöntemleri ile aydınlatıldı. Makrosiklik boronatlar (2 ve 3)'ün CD ve UV spektrumları kaydedildi ve NMR ve CD spektrumlarının birlikte değerlendirilmesi ile stereojenik özellikleri incelendi. Buna göre dinükleer makrosiklik boronatlar (2a ve 2d)'nin diastereomer karışımı içerdiği diğer boronatların ise diastereomerlerden sadece birisini içerdiği belirlendi. Dinükleer (2) ve trinükleer (3) makrosiklik boronatların antibakteriyel aktivitesi, iki adet bakteriye [Escherichia coli (ATCC 35218) ve Staphylococcus aureus (MRSA)] karşı incelendi. Dinükleer makrosiklik (2a ve 2c)'nin Staphylococcus aureus üzerinde anti-bakteriyel etkiye sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Within the context of this thesis, 4 salenH2 type ligand (1a-1d), and 8 original macrocyclic boronates (boron complexes) (2a-2d and 3a-3d) were synthesized. Firstly, salenH2 ligands (1a-1c) were prepared from the reaction of salicylaldehyde with 1,2-diaminoethane, 1,3-diaminopropane and 1,4-diaminobutane in MeOH, respectively. salenH2 ligand (1d) was obtained from the reaction of salicylaldehyde with cystamine dihydrochloride in EtOH. 4-Mercaptophenylboronic acid and salenH2 ligands (1a-1d) were brought to condensation reactions in a 2:1 stoichiometry in toluene to obtain macrocyclic boronates with a boraxane group (RB-O-BR) (dinuclear boron complexes) (2a-2d). Macrocyclic boronates with a boroxine group (B-O-B)-(O2BPh) were synthesized through the combination of boric acid/4-mercaptophenylboronic acid and salenH2 ligands (1a-1d) in CH3CN. Dinuclear macrocyclic boronates (2a-2d) have two four-coordinated boron atoms, while trinuclear macrocyclic boronates (3a-3d) contain two four-coordinated and one three-coordinated boron atoms. All of the boron complexes synthesized in this thesis contain a central 7- (2a and 3a), 8- (2b and 3b), 9- (2c and 3c) and 11- (2d and 3d) membered heterocycle with an oxygen atom bridging two boron atoms. Due to its four-coordination, the two boron atoms are stereogenic centers that lead to the formation of diastereoisomers. The structures of macrocyclic boronates (2 and 3) were characterized by MS, FTIR, one-dimensional (1D) and two-dimensional (2D) NMR techniques. CD and UV spectra of macrocyclic boronates (2 and 3) were recorded and their stereogenic properties were examined by evaluating the NMR and CD spectra together. Accordingly, it was determined that dinuclear macrocyclic boronates (2a and 2d) contained a mixture of diastereoisomers, while the other boronates contained only one of the diastereoisomers. Dinuclear (2) and trinuclear (3) macrocyclic boronates were subjected to anti-bacterial activity against two bacteria [Escherichia coli (ATCC 35218) and Staphylococcus aureus (MRSA)]. It was observed that dinuclear macrocyclic boronates (2a and 2c) were found to have anti-bacterial effect on Staphylococcus aureus.