Yanık tedavisi gören hastalarda pseudomonas aerugınosa'nın moleküler yöntemlerle tespiti-Irak Thi-Qar eyaleti Nasiriyah Eğitim Hastanesi örneği
Determination of pseudomonas aeruginosa by molecular methods in patients reviewing burns-Iraq Thi-Qar province Nasiriyah Training Hospital example
  1. Tez No: 831113
  2. Yazar: RUAA MOHSIN JUMAAH JUMAAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL DÜZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
15 Nisan-15 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında Dhi Qar vilayeti Nasiriyah Eğitim Hastanesi'nden yüz elli yanık sürüntüsü örneği toplanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Irak, Dhi Qar'daki yanık yaralarından P. aeruginosa'nın bulunması ve teşhis edilmesidir. Tanımlamayı doğrulamak için VITEK 2 kompakt sistemden alınan gram negatif bakteri tanımlama kartları (ID gNB) kullanılmıştır. P. aeruginosa'yı diğer türlerden ayırt etmek için polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi kullanılarak 16S rDNA geni (956 bp) tanınmış olup, virülans geni (lasB) polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi kullanılarak taranmış ve elde edilen sonuçlara göre: 48 (%96) izolat, lasB için PCR pozitif olmuştur. Antibiyotiklere gelince, tüm izolatlar -laktam grubundan sefalosporinlere ve penisilinlere dirençli çıkmıştır. Bulgular, test edilen tüm izolatların ampisiline (%100) dirençli olduğunu göstermiştir. Çalışmanın amacı, biyokimyasal testler kullanılarak Pseudomonas aeruginosa'nın yanık yaralanmasından izolasyonu, tanımlanması ve Vitek 2 sistemi kullanılarak doğrulanması, P,aeruginosa'nın farklı antibiyotiklere dirençli izolatlarının tespit edilmesi ve ayrıca P.aeruginosa izolatlarında 16SrDNA geni ve lasB, virülans faktör geni Polimeraz Zincir Reaksiyonu kullanılarak değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
One hundred fifty samples of burn swabs were collected from Nasiriyah Teaching Hospital province of Dhi Qar between 15 April 2022 - 15 June 2022. This study's goal was to find, and diagnose P. aeruginosa from burn wounds in Dhi Qar, Iraq. Gram-negative bacteria identification cards (ID gNB) from the VITEK 2 compact system were used to verify the identification. To distinguish P. aeruginosa from other species, the 16S rDNA gene (956 bp) was recognized using the polymerase chain reaction (PCR) method, and the virulence gene (lasB) was screened using the polymerase chain reaction method, and the results indicated that 48 (96%) isolates were PCR positive for lasB. As for antibiotics, all isolates were resistant to cephalosporins and penicillins from the -lactam group. The findings indicated that all isolates tested were resistant to ampicillin (100%). The aims of the study are the isolation, and identification of P. aeruginosa from burn injury by using biochemical tests and confirming it using the Vitek 2 system. Detection of the resistant isolates of P. aeruginosa for different antibiotics. In addition, assessment of the 16SrDNA gene, and lasB, virulence factor gene in P.aeruginosa isolates by using Polymerase Chain Reaction.