Çift bantlı soğurucu bant durduran filtre tasarımı
Dual band absorptive band stop filter design
  1. Tez No: 831166
  2. Yazar: KÜRŞAT OĞUZHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KÜRŞAD GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, çift bantlı mikroşerit soğurucu bant durduran filtre tasarımları ortaya konulmuştur. Tez kapsamında önerilen filtre tasarımlarına ait incelemeler simülasyon çalışmaları ile kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, önerilen filtre devresi tasarımında giriş ve çıkış portlarını birbirine bağlayan iletim hattının simetri ekseninde yer alacak şekilde bulunan kıvrımlı bir açık devre saplama yerleştirilmektedir. Daha sonra, giriş ve çıkış portlarına bağlı iletim hattına simetrik yapıya sahip açık devre kıvrımlı saplamalar yüklenerek üçüncü dereceden çift bantlı bant durduran filtre cevabına sahip bir filtre devresi tasarlanmıştır. Daha sonra, bantların soğurulmasını sağlamak amacıyla tasarlanan filtre devresinde yer alan saplamalara direnç eklenmesi suretiyle soğurucu bant durduran filtre tasarımları ortaya konulmuştur. Tasarlanan soğurucu bant durduran filtreler giriş portunda düşük yansıma katsayısına sahiptir. Devrede simetrik olarak yer alan saplamalardan bir tanesine direnç eklenerek tek durdurma bandı soğurucu (yansımasız) bant durduran filtre gerçekleştirilebilmektedir. Direncin bu saplama üzerindeki konumuna bağlı olarak sadece birinci ve sadece ikinci durdurma bandı soğurucu olan bant durduran filtre tasarlanabilir. Simetrik saplamalardan biri ve simetri ekseninde yer alan açık devre saplamaya direnç eklenmesiyle iki durdurma bandı da soğurucu olan çift bantlı bant durduran filtre cevabı elde edilmektedir. Bantların bağımsız şekilde soğurulmuş olarak elde edilebildiği üç filtre imal edilmiş ve deneysel çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ölçüm sonuçlarının, simülasyon sonuçları ile oldukça uyumlu olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dual band microstrip absorptive band stop filter designs are presented. Investigations of the filter designs proposed within the scope of the thesis have been carried out extensively with simulation studies. First, in the proposed filter circuit design, a crimped open-circuit stub is placed at the symmetry axis of the transmission line connecting the input and output ports. Then, a filter circuit with a third-order double-band band-stop filter response is designed by loading symmetrical open-circuit crimped stubs on the transmission line connected to the input and output ports. Then, by adding resistance to the studs in the filter circuit designed to absorb the bands, absorptive band-stopping filter designs have been introduced. The designed absorptive band stop filters have a low reflection coefficient at the inlet port. A single stop band absorptive (non-reflective) band stop filter can be realized by adding a resistor to one of the studs located symmetrically in the circuit. Depending on the position of the resistor on this stud, only the first and only the second stop band absorptive band stop filter can be designed. By adding a resistor to one of the symmetric stubs and the open-circuit stub located on the symmetry axis, a dual band band-stop filter response is obtained, with both stop bands absorbing. Three filters, in which the bands can be independently absorbed, were fabricated and their experimental studies were carried out. It has been observed that the measurement results are in good agreement with the simulation results.