Biyokütlenin briket üretiminde kullanımı
Usage of biomass in the production of briquettes
- Tez No: 83117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
BIYOKUTLENIN BRİKET URETTMINDE KULLANIMI Ülkemiz enerji ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan fosil enerji kaynaklarının yakın bir gelecekte tükenecek olması, alternatif enerji kaynaklarının yaygın olarak kullanımını gerektirmektedir. Alternatif enerji kaynaklan arasında en önemlisi güneş enerjisinden doğrudan veya dolaylı olarak yararlanmaktır. Biyokütle adı verilen ve yandığında ısı açığa çıkaran biyolojik esaslı maddelerin yakılması sonucunda, bünyelerinde depolamış oldukları güneş enerjisi açığa çıkmaktadır. Çok hassas güneş kollektörlerinin bile depolamakta yetersiz kaldığı çok zayıf şiddetli güneş enerjisi bile, bitkiler tarafından kolayca depolanabilmektedir. Bu nedenle, biyokütle önemli bir alternatif enerji kaynağı durumundadır. Biyokütleler genellikle yüksek oranda nem içerirler ve yoğunlukları düşüktür. Bu özelliklerinden dolayı, doğrudan yakıldığında, fosil enerji kaynaklarına göre dezavantajlı durumdadır. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla, biyokütlenin bazı işlemlerden geçirildikten sonra kullanılması daha uygundur. Biyokütlenin bir kalıp içerisinde preslenmesi sonucunda biyobriket adı verilen briketler elde edilmektedir. Biyobriketler, biyokütleye oranla daha yüksek yoğunluğa sahiptir ve nem içeriği de daha düşüktür. Biyokütlenin depolanması, nakli, yakılması v.b. sırasında karşılaşılan sorunlar biyobriketlerde en aza indirilmektedir. Bu çalışmada, zeytin küspesi, çam kozalağı, SEKA atığı, pamuk küspesi ve odun talaşından oluşan biyokütle numuneleri tek tek ve Kütahya-Seyitömer linyit numunesi ile karıştırıldıktan sonra briketlenmiştir. Elde edilen briketlerin düşme sağlamlığı, kırılma sağlamlığı ve suya dayanım süreleri göz önünde bulundurularak, biyokütle numunelerinden en sağlam biyobriketlerin üretilmesi için gerekli nem ve yük miktarları tespit edilmiştir. Kütahya-Seyitömer linyit numunesine ilave edilen biyokütle ve oranlarının elde edilen briketlerin sağlamlığına etkileri de incelenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
USAGE OF BIOMASS IN THE PRODUCTION OF BRIQUETTES SUMMARY The fact that fossil fuels which meet most of our energy requirements will be depleted in near future, necessitates the usage of alternative energy sources extensively. The most important one of these sources are to make use of solar energy directly or indirectly. When biomass is burned, it releases considerable amount of heat originating from deposition of the solar energy. It is very difficult to deposit solar energy with very low intensity even with sensitive collectors. However, biomass can deposit this energy in its structure. Therefore, biomass is considered as an important alternative energy source. Biomass usually contains high moisture and low density. Consequently, when it is directly burned, it has disadvantages in comparison with the fossil fuels. To remove this negativity, it is appropriate to use biomass after some pretreatments. Biobriquettes are obtained when biomass is pressed in a mould. When compared with biomass, biobriquettes have higher density and lower moisture content. The problems occurring in the storage, transportation and combustion of biomass can be diminished for biobriquettes. In this study, some biomass samples, such as olive oil cake, pine cone, paper production remnants from SEKA, cotton refuse and sawdust, were briquetted individually and with Kütahya-Seyitömer lignite sample. The strength of obtained briquettes against to disintegration owing to falling, pressing or water absorption was improved changing moisture content of biomass and/or briquetting pressure, and optimum values of these parameters were determined. Moreover, the effect of biomass amount added to Kütahya-Seyitömer lignite samples on the strength of the obtained briquettes was also investigated.