Havuç (Daucus carota L.)ıslahında haploidi tekniğinden yararlanma olanakları
Possibilities of using haloidy technique in carrot ( Daucus carota L.) breeding
- Tez No: 831186
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NACİ ONUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Apiaceace familyasının en değerli üyelerinden biri olan havuç (Daucus carota L.) önemli bir besin kaynağı ve ekonomik açıdan önemli bir sebze türüdür. Havuç yetiştiriciliği tamamen hibrit çeşitlerden yapılmaktadır. Bu nedenle F1 hibrit çeşitlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda hedef, saf hatlar elde etmektir. Klasik ıslah yöntemleri ile tamamen saf hatlar elde etmek zor ve zaman alıcıdır. Androgenesis yöntemlerinden mikrospor ve anter kültürü yoluyla saf hatlar kısa sürede elde edilebilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı beş farklı havuç genotipinde androgenesis yöntemler ve iki farklı rejenerasyon ortamı kullanılarak haploid bitki eldesini arttırmaktır. Elde edilen embriyoların sağlıklı gelişmesini sağlamak için bu ortamlardan birine, embriyogenesis üzerine olumlu etkisi olduğu bilinen poliaminlerden pütresin ilave edilerek etkisi araştırılmıştır. Çalışmada mikrospor kültüründe hiçbir genotipin gelişim göstermediği saptanmıştır. Anter kültüründe rejenerasyon ortamına bir poliamin olan pütresinin ilavesi androgenesis yanıtı üzerine olumlu bir etkiye sahip olarak androgenesisi teşvik ettiği gözlemlenmiştir. Çalışmada, en yüksek embriyo yanıtı HAR-2 ortamında %24.13 ile TTS-2 çeşidinin donör bitkilerinden, en yüksek bitki yanıtı ise HAR-2 ortamında %17.49 orana sahip TTS-1 genotipinden elde edilmiştir. Çalışmada donör olarak kullanılan 5 genotipe ait bitkiden alınan yaprak örmekleri 48 SSR markörüyle analiz yapılmış ve flow sitometri analizi ile karşılaştırılmıştır. TTS-1 genotipine ait bitkilerin haploid (n) yapıda olduğu belirlenmiş ve SSR markör analizi sonuçlarında ise incelenen bant profilleri homozigot olduğu, TTS-2, TTS-3, TTS-4 ve TTS-5 genotiplerine ait bitkilerin ise diploid (2n) olduğu ve SSR markör analizinde bant profilleri homozigot açılım göstermiştir. Sonuç olarak spontane double haploid olduğu anlaşılmıştır. Bu tez çalışmasının sonuçları havuçta androgenesis yöntemler ile haploid bitki eldesini arttırılabilmenin mümkün hale gelmesine kaynak sağlayacaktır ve elde edilen double haploid bitkilerin ıslah çalışmalarında kullanılması ile ıslahçılara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The carrot (Daucus carota L.), one of the most valuable members of the Apiaceace family and they are an important food source and economically important vegetable species. Carrot cultivation is carried out entirely from hybrid varieties. Development of F1 hybrid varieties by using pure lines is difficult because it is time-consuming by using classical selfing methods. Present study aims to use androgenesis methods in five different carrot genotypes to increase haploid plant production by using two different regeneration media. To ensure the healthy development of obtained embryos putrescine, one of the polyamines known to have a positive effect on embryogenesis, was added to one of these mediums. Studies clearly showed that there was no embryo formation in microspore culture of 5 carrot genotypes. It has been observed that the addition of putrescine to the regeneration medium in another medium combination used in the present study had a positive effect on the androgenesis response and promoted androgenesis. In this study, the highest embryo response was obtained from the donor plants of the TTS-2 genotypes with 24.13% in the HAR-2 medium, and the highest plant response was obtained from the TTS-1 genotype with 17.49% in the HAR-2 medium. Leaf samples taken from 5 genotypes used as donors in the study were analyzed with 48 SSR markers and compared with flow cytometry analysis. It was seen that the plants that belong to the TTS-1 genotype were haploid (n) in structure. In addition, the band profiles examined in the results of the SSR marker analysis were homozygous, while the plants belonging to the TTS-2, TTS-3, TTS-4, and TTS-5 genotypes were diploid (2n) and, the band profiles showed homozygous expansion in SSR marker analysis. As a result, it was understood that it was spontaneous double haploid formation. The results of this thesis study will make it possible to increase the haploid plant production in carrots by using androgenesis methods and the use of the obtained double haploid plants as pure lines in breeding studies will contribute to the breeders.