Alkol-madde bağımlılığı olan bireylerin yakınlarında eş bağımlılık, tükenmişlik düzeyleri ve baş etme stratejilerinin ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationship between co-dependence, burnout levels and coping strategies among the relatives of the individuals with alcohol and substance addiction
  1. Tez No: 831234
  2. Yazar: ÖZLEM BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BATUHAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, eş bağımlılık, tükenmişlik düzeyleri ve başa etme stratejileri arasındaki ilişkiler ele alınmaktadır. Çalışmada alkol madde bağımlılığı sorunu olan bireylerin yakınlarının eş bağımlılık, baş etme stratejileri ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu yaşları 20 ve 70 arasında değişen, 22'si erkek, 83'ü kadın olmak üzere toplam 105 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara ait veriler Kişisel Bilgi Formu, Bağımlılıkta Eş Bağımlılık Faktörü (BEŞF) Ölçeği, COPE Başa Çıkma Tutumları Ölçeği, Maslach Tükenmişlik (MTÖ) Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analiziyle incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, COPE başa çıkma ölçeğinin dini başa çıkma alt boyutu ve eş bağımlılık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Başa çıkmanın davranışsal boş verme alt boyutu ve işlevsel olmayan başa çıkma tükenmişlik düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Eş bağımlılığın suçluluk faktörü tükenmişlik düzeyi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanırken, tükenmişliğin kişisel başarı alt boyutu ve eş bağımlılık arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen bulgular ilgili literatür bağlamlında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between co-dependence, burnout levels and coping strategies are discussed. In the study, it was aimed to examine the relationship between co-dependence, coping strategies and burnout levels of the relatives of individuals with alcohol and substance addiction problems. The study group of the research consisted of 105 participants, 22 men and 83 women, aged between 20 and 70. The data of the participants were obtained through the Personal Information Form, the Co-Dependency Factor in Addiction Scale, the COPE Coping Attitudes Scale, and the Maslach Burnout Scale. Relationships between variables were examined by Pearson correlation analysis. According to the results, a positive and significant relationship was found between the religious coping sub-dimension of the COPE coping scale and co-dependency. A positive and significant relationship was found between the behavioral disengagement sub-dimension of coping and the level of dysfunctional coping burnout. While a positive and significant relationship was found between the guilt factor of co-dependency and the level of burnout, a negative significant relationship was found between the personal achievement sub-dimension of burnout and co-dependency. The findings obtained from the study were discussed in the context of the relevant literature.