Dış politika yaptırımlarında bayrak etrafında toplanma etkisi: Türkiye örneği
The effect of rally round the flag in foreign policy sanctions: The case of Türkiye
- Tez No: 831235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu tez, dış politika yaptırımları ile bayrak etrafında toplanma değişkeni arasındaki iki yönlü ilişkiyi incelemektedir. Devletler veya uluslararası örgütler bir başka devletin izlediği politikaları kendi istedikleri doğrultuda değiştirmek amacıyla çeşitli dış politika araçlarını kullanmaktadırlar. Dış politika yaptırımları bu araçların başında gelmektedir. Dış politika yaptırımları; diplomatik, ekonomik veya akıllı yaptırım şeklinde olabilmektedir. Yaptırımların başarısını etkileyen çeşitli faktörler mevcuttur. Bu faktörlerden birisi yaptırım esnasında bayrak etrafında toplanmanın gerçekleşip, gerçekleşmemesidir. Bu tezin ana argümanı ve hipotezleri bu değişken çerçevesinde oluşturulmuştur. Tezde çeşitli metotlar kullanılarak yaptırımlarda hangi şartlarda bayrak etrafında toplanma gerçekleştiği ve yaptırımlarda bayrak etrafında toplanma gerçekleştiği takdirde ne gibi sonuçlar ortaya çıkacağı ortaya konulmuştur. Bu yapılarken metot olarak karşılaştırmalı vaka analizi ve anket yöntemi kullanılmıştır. Tezin konusu olarak Türkiye ve Türkiye'ye karşı uygulanan yaptırımlar ele alınmıştır. Tezde Türkiye'ye karşı en çok yaptırım politikasına başvuran ABD ve AB yaptırımları ele alınmıştır. Bu kapsamda tezin argümanı ve hipotezlerini test etmek amacıyla üç farklı ABD/AB Türkiye yaptırımı incelenmiştir. Bunlar; ABD'nin 1974 Kıbrıs Harekatları sonrası uyguladığı yaptırım; AET'nin 1980 darbesi sonrası Türkiye'ye uyguladığı demokratikleşme yaptırımları ve son olarak AB'nin 1995 yılında Türkiye'ye uyguladığı demokratikleşme ve insan hakları yaptırımlarıdır. Tezde anket yöntemi kullanılarak, katılımcıların çeşitli yaptırım senaryoları karşısında verdikleri lider destek onayı ölçülmüştür. Bu şekilde ne tür yaptırım senaryolarında bayrak etrafında toplanma etkisinin oluşup oluşmadığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the two-way relationship between foreign policy sanctions and the variable of rallying around the flag. States or international organizations use various foreign policy tools in order to change the policies followed by another state in their own direction. Foreign policy sanctions are one of these tools. Foreign policy sanctions; It can be in the form of diplomatic, economic or smart sanctions. There are several factors that affect the success of sanctions. One of these factors is whether the rally round the flag took place during the sanction or not. The main argument and hypotheses of this thesis are formed within the framework of this variable. By using various methods in the thesis, it has been revealed under which conditions the gathering around the flag takes place and what kind of results will occur if there is a rally round the flag in sanctions. While doing this, comparative case analysis and survey method were used as methods. As the subject of the thesis, Türkiye and the sanctions against Türkiye are discussed. In the thesis, the US and EU sanctions, which apply to the most sanctions policy against Türkiye, are discussed. In this context, three different US/EU Türkiye sanctions were examined in order to test the argument and hypotheses of the thesis. These; The sanctions imposed by the USA after the 1974 Cyprus Operations; These are the democratization sanctions imposed by the EEC on Türkiye after the 1980 coup, and finally the democratization and human rights sanctions imposed by the EU on Türkiye in 1995. In the thesis, the leadership support approval given by the participants in the face of various sanction scenarios was measured by using the questionnaire method. In this way, it has been revealed whether the effect of rally round the flag occurs in what kind of sanction scenarios.